Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oprava D1 probíhá zatím bez větších kolon. Čí je to zásluha?

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Řidiči jsou snad opravdu více pozorní, říká dopravní expert Martin Hájek, když hodnotí první měsíc oprav dálnice D1. Pracuje v dopravním centru RODOS, které detailně mapuje silniční dopravu. Data podle něj ukazují, že problémy jsou zatím jinde, než se čeká.

Opraváři záplatují dálnici D1. foto: Petr LemberkLidové noviny

Lidovky.cz  Dálnice D1 se opravuje už přes měsíc, ale poněkud překvapivě se zúženými úseky jezdí bez větších problémů. Čím to?
Jsme taktéž mírně překvapeni, že se tam zas až tak moc neděje. Na D1 jsou problémy skoro každý den, ale uzavírky u Bíteše a Jihlavy, které souvisí s modernizací D1, skutečně negenerují prakticky žádné problémy. Na rozdíl od jiných uzavírek na tomto tahu...

Lidovky.cz  Jinde na D1 je situace horší?
Ano, daleko horším problémem je uzavírka u Brna, kde jsou problémy pravidelně. A úplně největší problém je před Olomoucí za Vyškovem. Tam je zúžení do jednoho pruhu a stojí to tam běžně. Nedávno jsem tam čekal 40 minut a v protisměru to bylo na dvě hodiny.

Kde už probíhají opravy?

Práce na celkové opravě dálnice D1 začaly 9. května. Aktuálně se pracuje na těchto úsecích:

  • Větrný Jeníkov - Jihlava
  • Loket - Hořice
  • Lhotka – Velká Bíteš

Lidovky.cz  Tyto úseky ale do probíhající "modernizace" nespadají...
Ne, s modernizací nesouvisí. Ale je vidět, že jsou na D1 daleko větší problémy mimo tu mediálně sledovanou opravu dálnice.

Lidovky.cz  Předpokládáte, že téměř bezproblémový průjezd úseky u Jihlavy a Velké Bíteše vydrží?
Uvidíme. Ono se totiž ještě nic moc neděje, stroje tam ještě ani pořádně nenajeli. Takže si myslím, že bengál teprve začne. Zatím je tam osmdesátka a lidi jezdí opatrně. Až to vypadá, že jsou opravdu více pozorní. Problémy podle mě přijdou, jakmile se doprava na chvíli stáhne do jednoho pruhu. To má přijít teď během června, července. Pak to bude úplně o něčem jiném. Ale nepřejme si to...

K TÉMATU

Lidovky.cz  Není možné, že se auta těmto úsekům vyhýbají? Třeba dřív sjíždí z dálnice... 
Ne, nevyhýbají. Průjezd aut tam neklesl. Když, tak maximálně v řádu procent, ale to se zase rychle vrátilo.

Lidovky.cz  Takže se ani nepotvrdilo, že by řidiči začali jezdit více horem přes Pardubice?
To by se jim ani nevyplatilo. Máme obě dvě trasy zmonitorované a cesta po D1 je stále rychlejší, ať už směrem do Prahy nebo do Olomouce...  Ale modernizace bude trvat minimálně šest let. Až si řidiči na komplikace na dálnici zvyknou, začnou v oněch úsecích i více předjíždět. A problémy začnou.

Oprava dálnice D1 - klikněte pro zvětšení

Oprava dálnice D1 - klikněte pro zvětšení

Autor: