Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Další města chystají ‚zakázané trhy’. Sporné vládní opatření se zatím zpřísňovat nebude

Stánek Marie Aichyngerové s vánočními dekoracemi bývá pravidelnou součástí mosteckých trhů. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Zákaz adventních trhů? Řada radnic a provozovatelů už od počátku vládního nařízení toto nejednoznačně formulované opatření obchází. Takže místo vánočních se konají různé farmářské, zimní nebo jinak pojmenované jarmarky. Nabídka vánočního zboží však zůstává a lidé se valí v zástupech. Ministerstvo zdravotnictví si však trvá na svém. Jedná se prý o jasnou formulaci, která má omezit shlukování lidí a kterou není nutné zpřísnit nebo upřesnit.
  5:00

„V krizovém opatření nařizujícím zákaz těchto trhů je jasně definováno, že toto nařízení platí také pro příležitostné trhy, které jsou zřízené pro určité období – nyní adventní či vánoční –, a tedy není možné takové trhy provozovat ani při změně jejich názvu,“ vyjádřila se pro Lidovky.cz Martina Čovbanová z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

Obcházení nařízení ze strany obcí a měst je podle ní naprosto nepřípustné a vede k tomu, že lidé opatření, které má chránit nás všechny, nedodržují.

Kontroly policistů a hygieny ale nemohou takovou nadále fungující tržnici na místě uzavřít ani proti stánkařům a jejich zákazníkům zakročit, pokud všichni dodržují ostatní protiepidemická opatření, jako je třeba zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Čeká se na výsledek složitých a zdlouhavých správních řízení. Sankce chybí a obcí, ve kterých se různými fintami zákaz obchází, mezitím přibývá.

Trh si zrušit nenecháme

Už to není jen Most či Praha 1 a horní část Václavského náměstí, kde trhy fungují s požehnáním radnice už od počátku vládního zákazu. Pod podmínkou dodržování dalších opatření se po počátečním váhání rozhodla stánkový prodej umožnit třeba Olomouc. Někde se stánkaři přesunuli k prodeji z garáží, jinde jim radnice vyčlenila zvláštní prostor.

Rebelie trhů rozdělila i Václavák. ‚Pod koněm‘ jsou vánoční stánky, na Můstku musí být kvůli opatřením prázdno

„Hledali jsme takovou cestu, která zajistí sváteční adventní atmosféru, připomene lidem tradiční řemesla a současně opravdu dodrží všechna hygienická opatření i nařízení,“ uvedl nedávno pro MF Dnes olomoucký primátor Miroslav Žbánek. Ve městě se mají trhy s nabídkou vánočního zboží přesouvat do areálu věhlasného Výstaviště Flora. Na Horním náměstí se pak představí různá tradiční řemesla.

Zákaz nezákaz, trhy se objeví i ve Zlíně, kde radní tento týden upravili tržní řád tak, že umožní na náměstí Míru okamžité pořádání pravidelných trhů, které vládní opatření neomezuje.

Zrušení příležitostných vánočních trhů vyhlásila dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO) 25. listopadu, a to na třicet dní. Dokument zakazuje „provozování adventních a vánočních trhů (tj. příležitostných trhů zřízených pro předvánoční období) a prodej na nich; tím není dotčen prodej vánočních stromků, chvojí, jmelí a s nimi souvisejících produktů a ryb a produktů z nich“.

Právníci však varují, že takováto formulace znevýhodňuje jen určitou skupinu živnostníků. „Což z principu není dobře. Nelze tedy vyloučit, že to někdo zpochybní, podá návrh na zrušení tohoto opatření s odůvodněním, že je diskriminační nebo nedostatečně odůvodněné,“ uvedl pro Lidovky.cz partner pražské advokátní kanceláře Kinstellar Kamil Blažek.

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo v souvislosti s novými opatřeními rozšíření kompenzačního programu Covid nepokryté náklady, který má všem postiženým podnikatelům (tedy nejen stánkařům a provozovatelům trhů) zčásti kompenzovat ztráty.

Těm, kterým klesly tržby oproti stejnému období předcovidového roku 2019 aspoň o 30 procent, zadotuje stát 40 procent vynaložených nákladů, podnikatelům, kterým příjmy klesly o 50 a více procent, přispěje 70 procenty nákladů, a těm, kteří přišli o 80 a víc procent tržeb, poskytne 90 procent nákladů.

Pomoc prý přijde. Ale kdy?

Kdo vládní nařízení porušuje, z kompenzačních programů nedostane ani korunu. Už připravené programy, jako je Covid nepokryté náklady nebo Covid 2021 (300 korun na zaměstnance a den) ministerstvo průmyslu podmiňuje dodržováním opatření.

Jenže jistotu paradoxně nemá ani ten, kdo vládní opatření poctivě dodržuje. Respektive není jasné, kdy a kolik peněz nejen stánkaři a provozovatelé vánočních trhů, ale i další podnikatelé, postižení současnými vládními covid regulacemi, dostanou.

‚Vzdorující‘ trhy v Mostě navštívila hygiena i policie. Řeší desítky porušení vládních nařízení

Ministerstvo už má sice parametry dotací nepokrytých nákladů připravené, jenže o vyhlášení výzvy bude vláda jednat zřejmě až příští týden a je otázka, zda výzvu k přijímání žádostí Babišův kabinet vůbec nyní vyhlásí, zda to nenechá až na verdikt nové vlády Petra Fialy.

A pak také záleží na tom, jaká částka a zda vůbec se najde ve státním rozpočtu, který s novou kompenzací nepočítá a v nejbližších měsících bude velmi pravděpodobně provizorní, protože nově zvolení poslanci v něm chtějí před schválením najít co největší úspory.

V případě nových kompenzací jde o miliardy korun navíc. Přesná suma dotací není ještě vyčíslena, ale jak naznačil pro Lidovky.cz ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO), Covid nepokryté náklady bude jeden z největších programů. „Naše vláda nemůže rozhodnout o vypsání výzvy, neboť ta musí být krytá rozpočtem. Ten si bude dělat nová vláda a lze předpokládat rozpočtové provizorium. V něm je velmi složité vyplácet dotace, nicméně je to na rozhodnutí nové vlády. Proto nemůžu předjímat, kdy se začne vyplácet,“ uvedl Havlíček.

Autor: