Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Dánsko by mohlo blokovat tankery s ruskou ropou, píše britský list

Ruský ropný tanker (ilustrační snímek) foto: Profimedia.cz

Evropská unie by mohla pověřit Dánsko, aby ve svých vodách provádělo inspekce tankerů převážejících ruskou ropu a případně je blokovalo. Podle listu Financial Times se o tom nyní vede debata v Bruselu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na zprávu britského listu Evropskou unii a Dánsko vyzval, aby dodržovaly pravidla mezinárodní mořeplavby.
  19:52

Dánsko by konkrétně mohlo kontrolovat plavidla v dánských úžinách bez západního pojištění. Dělo by se tak na základě zákonů, které umožňují inspekce plavidel, pokud panuje podezření, že by mohla představovat hrozbu pro životní prostředí.

Přes dánské úžiny se plaví veškerá ruská ropa vyvážená přes Baltské moře na světové trhy, která představuje asi 60 procent celkového vývozu ruské ropy po moři.

Moskva si v poslední době našla způsoby, jak obcházet cenový strop na ruskou ropu přepravovanou po moři. Maximální cenu 60 dolarů za barel této ropy loni v prosinci v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu zavedly EU, Austrálie a skupina vyspělých zemí G7.

Západní pojišťovací společnosti by měly poskytovat pojištění pouze přepravcům, kteří cenový strop dodržují. Panuje ale podezření, že čím dál více tankerů převážejících ruskou ropu má zfalšované finanční záznamy nebo se plaví bez potřebného západního pojištění.

Západní představitelé podle listu Financial Times připouštějí, že minulý měsíc se pod 60 dolarů neprodal „téměř žádný“ barel ruské ropy přepravované po moři.

Mluvčí ruského prezidenta Peskov dnes podle agentury TASS novinářům sdělil, že Moskva zatím vlastní informace o podobném plánu nemá. „Je ale potřeba dopředu všechny upozornit na nutnost dodržování všech pravidel mezinárodní obchodní mořeplavby,“ uvedl Peskov.

Autoři: ,

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...