Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Danube Wings nahrazují SkyEurope. Letadlo jim pronajme ČSA

Slovensko-cest

  12:54
BRATISLAVA - Regionální letecká společnost Danube Wings začne od prosince provozovat pravidelné lety z Bratislavy a Popradu do britského Manchesteru. Od Tater nabídne i spojení s irským Dublinem a obnoví lety do Londýna. Nové linky bude firma obsluhovat letadlem, které si pronajala od Českých aerolinií.

Letadlo ATR společnosti Danube Wings foto: Reprofoto

Novináře o tom dnes informoval obchodní ředitel Arpád Agócs.

Danube Wings je jednou z firem, které na trhu obsazují místa uvolněná po nedávném krachu společnosti SkyEurope. Od ČSA si přepravce pronajal Boeing 737-400 s kapacitou více než 160 cestujících. Danube Wings nyní provozuje hlavně regionální lety, na které nasazuje menší turbovrtulová letadla ATR 72 pro zhruba 70 cestujících.

Danube Wings

Danube Wings je obchodní značkou, pod kterou provozuje leteckou přepravu společnost VIP Wings. Ta vznikla v roce 2008 fúzí firem VIP Air a Seagle Jet, které na trhu působily už několik let. Pravidelné lety dopravce provozuje od konce března, od začátku roku do konce srpna odbavil více než 47.300 cestujících.

"Danube Wings ale dál zůstávají regionální leteckou společností," sdělil Agócs. Kromě ohlášených nových spojů na zimní sezonu přepravce zvažuje, že příští rok otevře další linky. Podle Agócse firma analyzuje možnost zavedení letů do Paříže, Řecka, Bulharska nebo Rumunska.

Po odchodu SkyEurope z trhu se rozšíření podnikání na Slovensku nebrání ani ČSA. "Jsme připraveni hlavně na charterovém trhu na nějakou rozumnou spolupráci s partnery ze Slovenska," podotkl viceprezident ČSA pro obchod Petr Řehák.

Letadlo ČSA do Nové Kaledonie
Firma však spolupracuje také s mnohem vzdálenějšími partnery. Jak v pondělí na tiskové konferenci uvedl viceprezident ČSA pro marketing Petr Pištělák, firma na zimu pronajme jeden střednětraťový letoun na Novou Kaledonii v Oceánii. Naopak, na zimu 2010/2011 si chtějí ČSA najmout i s posádkou dálkový letoun, který by měl vozit klienty cestovních kanceláří do Karibiku.

Také spolupráce s Danube Wings podle Řeháka zahrnuje kromě pronájmu letadla i poskytnutí služeb posádky, pravidelnou údržbu a opravu stroje, stejně jako jeho pojištění. Český podnik má takovou formu spolupráce vyzkoušenou například v Indii, Libyi nebo Jižní Americe. Jde o takzvané ACMI pronájmy, z anglických slov Aircraft, Crew, Maintenance, Insurance.

Reginální aerolinky

Aerolinky Danube Wings se v pravidelné přepravě orientují na regionální lety. Spojují například Bratislavu s Košicemi a Popradem, létají ale i do švýcarské Basileje. Vnitrostátní lety provozují i v Itálii mezi městy Boloňa a Crotone. Přepravce už dříve oznámil, že od října rozšíří nabídku o spojení z Popradu do Varšavy, připravuje i lety do Kyjeva. Na zimu firma chystá také linku mezi Bratislavou a Bruselem.

Autor: