Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Datové schránky odhalují tisíce mrtvých duší v obchodním rejstříku

Ekonomika

  16:10
PRAHA - Projekt datových schránek, který umožňuje posílat úřadům dokumenty v elektronické podobě, má i své vedlejší účinky. Rozesílání obálek s přístupovými údaji ke schránkám na adresy všech českých firem zapsaných v obchodním rejstříku bylo totiž zároveň testem, v jakém stavu jsou zápisy v rejstříku.

Datové schránky odhalují tisíce mrtvých duší v obchodním rejstříku foto: Shutterstock

A test nedopadl příliš dobře. U velkého množství českých společností se totiž údaje v obchodním rejstříku rozcházejí se skutečností. Poště se tak vrátily desítky tisíc dopisů od firem, které si ve svém údajném sídle nepřebírají poštu. Další tisíce dopisů se pak vrátily ve druhé vlně, ve které se těmto firmám pošta snažila doručit dokumenty na adresy trvalého pobytu členů jejich představenstva či jejich jednatelům, opět na adresy uvedené v rejstříku. Ani tam ale nebyla úspěšná.

Přes 15 tisíc firem se nepřihlásí do schránek, kam jim chodí pošta

Mnoho firem je tak "mrtvých". Na jejich adrese už nikdo nesídlí a jejich jednatelé jsou na svých adresách také nedohledatelní. Podle údajů, které LN poskytla Česká pošta, je zatím zcela nedoručitelných zásilek s přístupovými údaji k datovým schránkám skoro patnáct a půl tisíce. U nich uplynula i příslušná lhůta pro uložení na poště a nikdo si je nevyzvedl.

Firmy se tak nemohou přihlásit do své datové schránky, ačkoli jim do ní už může chodit úřední korespondence. Dalších více než 165 tisíc zásilek je pak stále ještě uložených na poště. V nich jsou podle odhadů pošty přístupové údaje k datovým schránkám asi sta tisíc firem.

Pošta bude o společnostech, u nichž se skutečnost a rejstříkový zápis liší, informovat ministerstvo spravedlnosti. Příští rok se tak dá očekávat "vítr" v rejstříku, protože soudy budou hříšníky, kteří mají ve svých údajích nepořádek, postupně obesílat.

Podle mluvčí Městského soudu v Praze Martiny Lhotákové je ale problém v tom, že po červencové novele občanského zákoníku už není nutné, aby společnosti reálně sídlily na adrese, kterou uvedly při zápisu do rejstříku. "Obchodní rejstřík městského soudu se i nadále snaží vyzývat společnosti, aby uvedly své údaje v soulad se skutečností. Je ale pravda, že tyto právnické osoby se už nedostávají do rozporu se zákonem," uvedla Lhotáková.

Další podrobnosti o nedoručitelných zásilkách si přečtěte v pondělním vydání deníku

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat