Nižší DPH ve výši deset procent na točené pivo a nealkoholické nápoje navrhl na konci ledna v souvislosti s projednáváním elektronické evidence tržeb právě Babiš.
Česko má tři sazby DPH. Základní činí 21 procent. Snížená sazba činí patnáct procent a je určena například na potraviny, nealkoholické nápoje, vodné a stočné, teplo, městskou dopravu a ubytovací služby. Druhá snížená sazba je deset procent.
Gambrinus alias Patron si vylepšuje pověst. Na prodejích to ale nemusí být znát![]() |
První dvě sazby platí od roku 2013, druhá snížená sazba platí od roku 2015. Nejnižší sazba se uplatňuje na dětskou výživu, léky, knihy a suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií.
Ministr financí na konci ledna řekl, že chce na koaliční radě jednat o přeřazení točeného piva a nealkoholických nápojů v rámci restauračních služeb do druhé snížené sazby DPH. Podle něho to má pomoci podnikatelům vyrovnat se s vyššími náklady v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb.
ČSSD následně navrhla převést do desetiprocentní sazby základní potraviny. KDU-ČSL je pak podle místopředsedy strany Jana Bartoška proti změnám v DPH. Opozice tehdy uvedla, že Babišův záměr je populismus a začátek předvolební kampaně.
Vládní koalice prosadila elektronickou evidenci tržeb přes námitky opozice 10. února. Prošel i doprovodný zákon, který mimo jiné přeřadí stravovací služby kromě podávání alkoholu z 21procentní sazby DPH do 15procentní.
Sníženou sazbu na pivo a popřípadě další alkoholické nápoje mají v EU například Rumunsko nebo Chorvatsko.