Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Déčko i Art nenaladí statisíce lidí. Třeba v Liberci má kanál nulové pokrytí

Média

  12:09aktualizováno  21:12
PRAHA - Mohutně avizovaný start dětského pořadu ČT Déčko (spolu s kulturní ČT Art) vzbudil značné rozčarování. Statisíce lidí jej totiž nemohou naladit pomocí normální antény. Důvod? Česká televize kanál šíří pomocí regionální sítě. Ta má třeba v Liberci nulové pokrytí.

Česká televize představila logo televize Déčko foto: Česká televize

Dětský kanál ČT Déčko, srdeční projekt ředitele Petra Dvořáka, začal vysílat v sobotu ráno. Předcházela mu silná mediální kampaň. Po osmé hodině večerní vystřídá na stejném kanálu dětské pořady kulturní ČT Art.

Jenže záhy po spuštění se ukázala citelná slabina ambiciózního projektu. Na rozdíl od kanálů ČT1, ČT2, ČT24 a ČT sport jej totiž statisíce lidí nemohou naladit. Tragičnost úvodních kroků nového projektu podtrhl fakt, že informační linka České televize byla nedostupná a navíc spadl celý web České televize (obnovit se jej povedlo až po 15. hodině).

ČTĚTE TAKÉ

Lidé si tak vylévali zlost alespoň na facebookovém profilu Déčka. Potíže hlásily všechny kouty České republiky: Strakonicko, Plzeňsko, Praha, Chomutov, Kroměříž, Ostrava... Vedení televize navíc na Déčko přesunulo prakticky veškeré dětské pořady (Večerníček vysílá i na ČT2), takže děti neuvidí pořady, které sledovaly.

Pokrytí Déčka a Art

  • Praha 100 %
  • Jihočeský kraj 87,6 % (Prachatice 56,6%)
  • Jihomoravský kraj 66,2 % (Znojmo 3,4%)
  • Karlovarský kraj 85,5%
  • Vysočina 73,3 % (Třebíč 23,4%)
  • Královéhradecký kraj 96,7%
  • Liberecký kraj 6,5 % (Liberec 0%)
  • Moravskoslezský kraj 68,1 % (Opava 49,6 %, Frýdek-Místek 46,3 %, Bruntál 0,8%)
  • Olomoucký kraj 72,9 % (Přerov 49,1%)
  • Pardubický kraj 91,8 %
  • Plzeňský kraj 75,3 % (Klatovy 20,5 %)
  • Středočeský kraj 82,3 % (Beroun 40,5 %, Příbram 41 %)
  • Ústecký kraj 69,3 % (Litoměřice 41,3 %)
  • Zlínský kraj 59,1 % (Vsetín 0%)

Zdroj: ČTÚ.

Déčko a Art totiž Česká televize šíří na regionální síti (sama jí nazývá multiplex 1a), která nepokrývá signálem celé české území. ČT1, ČT2, ČT24 a ČT sport se vysílají na veřejnoprávním multiplexu 1, který má téměř stoprocentní pokrytí.

Liberecký kraj má pokrytí 6,5 procenta

Česká televize tvrdí, že kanál, na kterém je možné Déčko sledovat, je možné naladit zhruba na 80 procentech území Česka. Tento údaj zhruba posvěcuje i Český telekomunikační úřad (ČTÚ) - udává 75,5 procentní pokrytí.

Jenže tenhle údaj je zavádějící. Řada oblastí má pokrytí menší než 50 procent. A třeba Liberecký kraj má pokrytí signálem 6,5 procenta. Samotný stotisícový Liberec je dokonce zcela bez signálu této regionální sítě (data ČTÚ, viz tabulka). Podobně nulové pokrytí má také Vsetínsko.

ČT tvrdí, že problém Liberecka řeší. "V současné době probíhají jednání s ČTÚ o přidělení kmitočtu pro vysílač Černá Studnice o výkonu 10 KW, který pokryje Jablonec a Liberec. Jednání jsou v pohraničních oblastech komplikována nutností mezinárodní koordinace. ČTÚ nyní podle našich informací čeká na vyjádření polské strany," napsala serveru Lidovky.cz mluvčí České televize Alžběta Plívová.

"Hlavně to těm dětem nějak hezky vysvětlete"

Jenže tím zádrhele nekončí. Třeba v Praze se dá Déčko naladit podle ČTÚ všude. Signál ovšem šíří dvě zařízení, která leží v jiném směru (Ládví a Novodvorská), než vysílače, z nichž se šíří signál celoplošných multiplexů (Žižkov, Cukrák). Kdo by tedy chtěl chytit v Praze Déčko, musel by otočit anténu - a přijít o ostatní kanály. Nebo si k anténě pořídit rozdělovač. 

Mapa pokrytí regionální sítě 7, na které vysílá ČT Déčko a ČT Art.

"Od začátku jste měli avizovat Déčko jako kanál, který nebude dostupný všem koncesionářům. Bydlím hned vedle Prahy a je mi to na nic, protože multiplex 1a vysílá z jiného vysílače na jiné polaritě, než kam kouká moje anténa," píše ČT jeden ze zklamaných uživatelů na facebooku. "Doufám, že se stejnou vervou, s jakou vymáháte koncesionářské poplatky, vysvětlíte všem zklamaným dětem, proč Déčko zatím neuvidí a přijdou o všechny své oblíbené pořady. Ještě jednou Vám jménem svého syna děkuji za příjemný konec prázdnin bez jeho oblíbených pořadů (Včelka Mája, Kouzelná školka atd.). Hlavně to těm dětem (které celé prázdniny viděly upoutávky na nový kanál) nějak hezky vysvětlete."

Česká televize tvrdí, že na celostátní veřejnoprávní multiplex se Déčko již nevejde. A tvrdí, že pokrytí se bude zvyšovat. Jenže to nemůže garantovat, protože na to nemá vliv, a tak mluvčí Plívová varuje, "že ideální to nebude". "Skutečná realizace je závislá na jednotlivých regionálních provozovatelích, zda a v jakém časovém horizontu získají individuální oprávnění, což nebývá jednoduchý proces," přiznává Plívová.

Co tedy dělat, pokud Déčko nenaladíte? Jedině sáhnout do peněženky a pořídit si satelit, nebo kabelovou televizi. "Alternativní možnosti příjmu jsou v celé Evropě považovány za zcela adekvátní řešení, zejména v různých krizových a přechodových situacích," podotýká Plívová.

Prohlášení České televize

Stejně jako v případě startu ČT24 či ČT Sport musíme postupovat obezřetně s přihlédnutím k ekonomickým a technickým podmínkám. Zvážili jsme všechny možnosti a konzultovali jsme je s vedením ČTÚ a na základě jeho doporučení jsme využili možnost pronájmu části práv k regionálním kmitočtům různých regionálních sítí. Což je jediné, legislativně, technicky i ekonomicky dostupné řešení. Takto postavená virtuální síť (složená z jednotlivých regionálních subsítí) má plánované pokrytí 95 % a je realizovatelná v horizontu zhruba dvou let. Do té doby budeme zachovávat v potřebném rozsahu dětské vysílání i na ostatních programech ČT. Například Večerníček bude i nadále na ČT2. Tím plně respektujeme znění zákona. Skutečná realizace je závislá na jednotlivých regionálních provozovatelích, zda a v jakém časovém horizontu získají individuální oprávnění, což nebývá vzhledem k současné snaze vytvořit v EU urychleně digitální dividendu 2 a časté potřebě mezinárodní koordinace jednoduchý proces. Není jisté, zda je správné označovat terestrické vysílání za běžnou cestu. V mnoha zemích Evropy tomu tak není a z pohledu odpovědného využívání peněz od koncesionářů je dokrývání terestrického vysílání až do úrovně 100 % extrémně neefektivní způsob distribuce. Alternativní možnosti příjmu jsou v celé Evropě považovány za zcela adekvátní řešení, zejména v různých krizových a přechodových situacích. Těm, kteří nebudou mít signál MPX1a dostupný, můžeme slíbit, že uděláme vše, abychom v onom horizontu dvou let dosáhli co největšího pokrytí obyvatel v souladu s plánovaným pokrytím 95 %. Bude to ale vždy záviset na dostupnosti potřebných kmitočtů a je jasné, že finální řešení přinese až ukončení procesu mezinárodní kmitočtové koordinace. Pak bude zřejmě ČR čekat nový proces přechodu na jiné standardy terestrického vysílání. Do té doby situace ideální nebude. Fyzikální vlastnosti šíření televizního vysílání a dostupnost kmitočtů jsou mimo kompetenci a možnosti ČT .

Je tedy třeba mluvit o regionálních sítích a ne regionální síti. MPX1a je tvořen pronájmem k části práv k Individuálním oprávněním různých regionálních vysílatelů. Vzhledem k tomu, že však nechceme financovat výstavbu takových sítí, pronajímáme jen ty, které příslušný operátor zrealizuje. Všichni operátoři těchto sítí mají svůj program rozvoje. Na tomto základě lze dojít k závěru, že pronájmem jednotlivých lokalit různých operátorů lze pokrýt potřebných 95 % obyvatelstva ČR. Takže kvůli novým kanálům se z vůle ČT regionální sítě rozšiřovat nebudou. Ostatně ČT by ani neměla žádnou možnost si takové rozšíření vynutit, protože je většinou závislé na dostupnosti kmitočtů. Budeme využívat jen dostupné lokality a kapacity regionálních operátorů.

Srdečně
Alžběta Plívová
Tisková mluvčí

Česká televize

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!