Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Deset nejdražších věcí zapomenutých ve veřejné dopravě

Ekonomika

  12:37
LONDÝN - Každý z nás už nechal něco ležet na sedačce v autobusu. Deštník, bundu, mobilní telefon, nebo mp3 přehrávač. Někteří lidé ovšem ztrácejí v mnohem větším měřítku - v prostředcích veřejné dopravy už nechali věci v hodnotě několika luxusních bytů v centru Prahy. Zde jsou některé z nich:

Hlava Paula McCartneyho foto: Reprofoto

 Quint

1) Housle Stradivari - 60 000 000 korun

Houslista Philippe Quint nechal loni v květnu v newyorském taxíku zapůjčené housle Kiesewetter Stradivari z roku 1723. Taxikář Mohamed Khalil nicméně nástroj vrátil a byl oceněn improvizovaným děkovným koncertem na letišti JFK.

2) Cello Stradivari - 48 000 000 korun

Další hudební nástroj z dílny Stradivari nechal v newyorském taxíku pan Yo Yo Ma v roce 1999 poté, co odehrál koncert v Carnegie Hall. Cello nakonec nalezli po čtyřech nekonečných hodinách policisté v garáži taxislužby v Queens.

Yo Yo Ma

3) Housle Pressenda - 11 400 000 korun

Hudebníci jsou nejspíše nejroztržitější cestující. I třetí místo v žebříčku obsadil muzikant, který zapomněl svůj nástroj v newyorském taxíku. 22letý Korejec Hahn-Bin nechal ležet své housle Pressenda z 18. století na zadní sedačce při cestě na koncert do Hamptons. Sdružení taxislužeb vysledovalo vůz i nástroj pomocí GPS.

Yo Yo Ma

4) Housle u roku 1698 - 3 240 000 korun

Problém se zapomínáním možná není v hudebnících, ale v samotných hudebních nástrojích. Důchodce Robert Napier nechal ve vlaku při cestě do Londýna housle, které roku 1698 vyrobil Matteo Goffriller a na které hrál i Paganini. V hlavním městě si přitom chtěl nechat zděděný nástroj ocenit, ten se ale už nikdy nenašel.

5) 900 000 korun v použitých bankovkách

Hromada peněz, která nejspíš pochází z kriminální činnosti, byla loni v létě nalezena zaměstnanci železnice v Edinburghu. Stanice se přitom nachází na trase, kterou používají drogoví kurýři. Jeden ze zaměstnanců řekl listu Scotsman: "Zavolali jsme policii, oni si brašnu plnou peněz odvezli, a to bylo naposledy, co jsme o ní slyšeli."

6) Dvoje hodinky Rolex - 750 000 korun

Pár klasických hodinek Rolex byl nalezen v londýnském autobuse v roce 2006 a vrácen majiteli. Londýnský dopravní podnik nezná o případu žádné další podrobnosti.

7) Tajné informace o teroristech - hodnota neznámá

Nejmenovaný zaměstnanec britské vlády nechal loni v červnu přísně tajné dokumenty o Iráckých bezpečnostních silách a Al-Kajdě ve vlaku. Následující den zapomněl v jiném vlaku další důvěrné dokumenty jiný státní zaměstnanec. Oba dokumenty přitom pronikly do médií.

8) Hlava Paula McCartnyho - 300 000 korun

Bezdomovec požadoval loni na podzim odměnu poté, co našel ztracenou voskovou hlavu bývalého člena Beatles v popelnici na stanici Reading railway. Hlava, kterou ve vlaku nechal účastník dražby, předtím byla vystavena v muzeu Louise Tussauda v Norfolku.

Hlava Paula McCartneyho

9) 60 000 korun na dovolenou

Loni v létě nechal turista ze Sri Lanky tašku s 2000 librami, pasy celé rodiny, kreditními kartami a letenkami v londýnském metru. Zavadlo naštěstí nalezl poctivý cestující, který ji odevzdal dopravnímu podniku.

10) Televize - 60 000 korun

Jeden z cestujících dokázal v roce 2006 v londýnském taxíku nechat širokoúhlou plasmovou televizi. Žádné další podrobnosti nejsou veřejně dostupné.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat