Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Designérka navrhla průhledné respirátory třídy N95. Na jejich výrobu lidé přispěli už téměř 6,8 milionu

Respirátor je vyrobený z průhledného silikonu a po jeho stranách se nachází dva filtry. foto: Seeus95

Washington - Téměř celý svět je kvůli snahám o zamezení šíření nákazy covid-19 zahalen do roušek a respirátorů. I přes mnohé nespokojené hlasy poukazující na jejich diskomfort jde však stále o jediný účinný prostředek, který je schopný šíření viru zabránit. Američtí designéři proto přišli s návrhem silikonového respirátoru třídy N95, který sám drží na obličeji.
  21:24

V crowdfundingové kampani na platformě Kickstarter se těší ohromné podpoře přispěvatelů, kteří na jeho výrobu přispěli už téměř 6,8 milionu korun.

Bývalá profesorka designu a materiálových technologií na amerických univerzitách Columbia a Parsons Alice Min Soo Chunová spolu se svým týmem pracuje na unikátním silikonovém respirátoru Seeus95, který má díky technologii a designu disponovat míře vysokého komfortu, ale i ochrany. Ta se má rovnat účinnosti respirátorů třídy N95, který je společně s užitím chirurgické roušky považován za nejúčinnější ochranu před nákazou koronaviru.

Hlavní výhodou respirátoru je podle designérů fakt, že sám přilne k pokožce...
Hlavní výhodou respirátoru je podle designérů fakt, že sám přilne k pokožce...

Respirátor je vyrobený z průhledného silikonu a po jeho stranách se nachází dva filtry. Jako jeho hlavní výhodu designéři uvádí, že sám přilne k tváři a není ho tedy potřeba nijak uchycovat k hlavě nebo uším, jako je tomu např. u klasických roušek nebo respirátorů. Designéři zároveň v kampani vyzdvihují fakt, že je respirátor průhledný a jeho nositelům je tak vidět do tváře.

Výhodou silikonové masky má být i její udržitelnost, protože je možné ji opakovaně desinfikovat. Navíc filtry, které má uvnitř zabudované, jsou vyměnitelné a masku tak lze opakovaně používat a šetřit životní prostředí.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí doposud respirátory Seeus95 neposuzovalo a je tedy třeba, aby masky prošly dalším testováním a byly odborně posouzeny. V současné době designéři ve spolupráci s laboratoří MIT Lincoln Laboratory provádějí testování filtrů.

Chunová pro výrobu respirátorů Seeus95 založila na crowdfundingové platformě Kickstarter kampaň, která se těší z nebývalé podpory přispěvatelů. Samodržící silikonové masky doposud finančně podpořilo přes tři tisíce lidí, kteří původní cílovou částku 25 000 dolarů svými příspěvky výrazně přesáhli a projekt má nyní ve fondu více než 300 000 dolarů (téměř 6,8 milionu korun).

Crowdfunding s sebou obecně přináší jisté riziko, protože ne všechny projekty, na něž jsou v kampaních peníze vybírány, jsou nakonec realizovány. Web Business Insider však podotýká, že hlavní designérka silikonových respirátorů Chunová již prostřednictvím crowdfundingových kampaní již čtyři projekty realizovala.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!