Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dětmarovice nevyrábí, černé uhlí je drahé

Ekonomika

  13:40
DĚTMAROVICE - Energetická společnost ČEZ ve čtvrtek odstaví černouhelnou Elektrárnu Dětmarovice na Karvinsku. Stát bude do konce srpna a důvodem je nižší spotřeba elektrické energie, nízké ceny proudu na burze, a naopak drahé černé uhlí. Bezmála 300 zaměstnanců bude během odstávky běžně chodit do práce.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Reprofoto

ČTK to dnes řekla regionální mluvčí ČEZ Alice Lutišanová.

Elektrárna Dětmarovice bude odstavena od čtvrtku 21. května do pondělí 31. srpna. "Elektrárna spaluje černé uhlí, proto je nejdražší elektrárnou skupiny ČEZ. Její odstávkou skupina ušetří desítky milionů korun," řekla ČTK Lutišanová.

Podle ní je v současné době elektřina natolik levná, že je výhodnější nakoupit ji na burze. K rozhodnutí odstavit dětmarovickou elektrárnu podle ní přispělo i jednání s černouhelnou společností OKD o cenách dodávaného uhlí.

"Snažili jsme se dohodnout nižší ceny, což se nepodařilo," řekla Lutišanová. "V tuto chvíli se k tomu nebudeme vyjadřovat," reagoval mluvčí společnosti OKD Vladislav Sobol. Odmítl sdělit, jaký vliv bude mít odstávka na OKD.

Teplá voda poteče
Výrobní bloky budou sice odstaveny, elektrárna však bude zajišťovat dodávku tepla a teplé užitkové vody pro Orlovou a další odběratele. "Provoz tedy zůstane nepřetržitý a odstávka se využije ke zlepšení celkové kondice výrobního zařízení.

V případě enormního nárůstu spotřeby elektřiny nebo ekonomických zvratů se elektrárna rozjede do plného provozu během 24
hodin," řekla Lutišanová.

Odběratelé elektrické energie podle ní odstávku nepocítí. Výrobu elektřiny v Dětmarovicích nahradí jiné, levnější elektrárny skupiny ČEZ a nakoupená energie, dodala mluvčí.

Elektrárna Dětmarovice je jedinou černouhelnou elektrárnou společnosti ČEZ. S výkonem 800 megawattů je i největší klasickou elektrárnou na Moravě. Majoritním dodavatelem černého uhlí pro elektrárnu je společnost OKD.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat