Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do pěti let může být kvůli uhelným limitům bez tepla milion lidí

Ekonomika

  12:16
BRNO/PRAHA - Pokud nebudou prolomeny limity na těžbu hnědého uhlí, na němž je závislá řada tepláren v Česku, mohl by se bez tepla do konce roku 2015 ocitnout až milion obyvatel. Na dnešní konferenci v Brně o vývoji energetiky to řekl ředitel odboru elektroenergetiky ministerstva průmyslu a obchodu Roman Portužák.

Stěhování velkorypadla v Německu foto: ČTK

"Je to šíření poplašné zprávy," reagoval na tvrzení Portužáka vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Podle Portužáka řadě tepláren končí mezi lety 2009 až 2015 smlouvy s uhelnými firmami na dodávky hnědého uhlí. "Pokud budeme trvat na tom, že zásoby (hnědého uhlí) jsou nevytěžitelné, tak bude řada tepláren bez možnosti uzavřít nové smlouvy," uvedl.

Čtěte více:


Na konci roku 2015 tak bude na dodávkách tepla přímo ohrožen milion obyvatel při vytápění bytové sféry a dalších řádově několik set tisíc v terciální sféře - školy, školky, úřady, služby, nemocnice, dodal.

Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto)

Podle ředitele Teplárenského sdružení (TS) Miroslava Krejčů potenciální nebezpečí, že řada lidí bude v budoucnu mít problémy s dodávkami tepla, skutečně existuje. "Teplárny nemají dlouhodobé smlouvy na dodávky uhlí a stát dosud neřekl, jakým směrem se situace bude vyvíjet," sdělil ČTK.

Nová koncepce

Otázka prolomení územních limitů je jedním z hlavních témat návrhu aktualizované Státní energetické koncepce, který bude zřejmě schvalovat vláda, která vzejde z nadcházejících voleb. Návrh aktualizace zpracovává záměry státu v energetice s výhledem do roku 2050. Koncepce obsahuje mimo jiné i zrušení územních limitů těžby uhlí.

V případě, že by uhlí například nahradil plyn, cena tepla by pak podle něj výrazně vzrostla. "Nejlepší cestu vidíme v prolomení limitů, aby uhlí pak bylo využito pro efektivní teplárenství, tedy v kombinaci výroby elektřiny a tepla," řekl Krejčů. Podle sdružení tvoří nyní teplo vyrobené spalováním hnědého uhlí 49 procent domácí tepelné produkce.

Zásoby hnědého uhlí podle dřívějšího vyjádření šéfa Teplárenského sdružení Alexeje Nováčka přitom dojdou dříve než se očekávalo, mezi roky 2020 až 2030.

Ekologové s tvrzením ministerského úředníka o ohrožení dodávek tepla ostře nesouhlasí. "České teplárenství lze dál rozvíjet bez prolomení limitů," míní vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Stěhování velkorypadla v Německu

Teplárny by postupně podle něj například měly přecházet na biomasu a stát by se měl také zaměřit více na zateplování domů, které zvýší energetickou účinnost tepelných zdrojů.

Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský již na konci března uvedl, že aktualizovaná Státní energetická koncepce navrhuje využití domácích zásob hnědého uhlí i za územními ekologickými limity s přednostním zajištěním dodávek pro české teplárenství. Na teplárnách podle něj závisí miliony lidí. Také ministerstvo životního prostředí má však proti tomuto bodu výhrady.

Autoři: ,