Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do Rady ČT zvoleni Dědič, Koutný a Pavlata

Média

  11:52
PRAHA - Novými členy Rady České televize budou bývalý mluvčí ministerstva financí Jaroslav Dědič, bývalý senátor za ODS Josef Pavlata a kněz Petr Koutný. V tajném hlasování o tom odpoledne rozhodli poslanci. Mandát radních trvá šest let, noví radní se jej ujmou 29. května.

Jaroslav Dědič. foto: Lidové noviny

Do dalšího kola volby, které proběhne nejdříve 12. května, postoupili Jiří Kratochvíl, bývalá televizní moderátorka a mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová, Tomáš Řehák a dva radní s končícím mandátem Jan Prokeš a Dobromil Dvořák.

Nekdejší redaktor ČT Dědič byl nejvhodnějším kandidátem i podle poslaneckého volebního výboru. Z deseti členů přítomných na ranním zasedání výboru pro něj dnes hlasovalo devět.

Výčet postoupivších kandidátů a počet hlasů, které dostali

V prvním kole (10 hlasujících):

Jaroslav Dědič 9
Josef Mlejnek 8
Josef Pavlata 8
Dobromil Dvořák 7
Pavel Jajtner 7
Petr Koutný 7
Jan Prokeš 7
Tomáš Řehák 7
Gabriel Švejda 7
Jiří Kratochvíl 6
Jiří Voráč 6

V druhém kole
(9 hlasujících):

Petr Feldstein 6
Eva Jurinová 5
Vladimír Pikora 5

Ve třetím kole
(10 hlasujících):

Petr Žantovský 6

Volební výbor provedl užší výběr z celkem 35 kandidátů na dohromady pět míst po televizních radních, kterým koncem května vyprší mandát. Ze zájemců výbor určil patnáct, tedy třikrát tolik, než kolik je volných míst, a z nich odpoledne volila celá sněmovna.

Po Dědičovi druhými co do počtu hlasů byli shodně bývalý senátor za ODS Josef Pavlata a publicista a překladatel Josef Mlejnek. Do užšího výběru se dostali i tři končící radní - Dobromil Dvořák, Jan Prokeš a Jiří Voráč. Ti všichni patřili mezi jedenáct vybraných v prvním kole hlasování.

Z druhého vzešli sportovní publicista Petr Feldstein, analytik Vladimír Pikora a Eva Jurinová.

Ve třetím kole hlasování pak bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a majitel pražského Radia Ethno Petr Žantovský nejtěsnějším možným rozdílem 6:4 porazil expertku na mediální právo a bývalou radní ČT Zdenu Hůlovou.

Plénum sněmovny mělo odpoledne vybírat ještě jednoho, šestého nového radního. Ten doslouží mandát po amerikanistovi Josefu Jařabovi, který v březnu rezignoval. Vybírat se bude z trojice kandidátů Jan Chládek, Lubomír Mikolajský a Václav Nájemník, zatím na to ale nedošlo.

Autor: