Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Let na Tchaj-wan zaujal primárně cestovky, lidé by raději přímý let do Hanoje

Ekonomika

  11:14
V Praze ve středu přistál první přímý letecký spoj mezi Českem a Tchaj-wanem, let do české metropole trval přes 13 hodin. Zpáteční let do Asie využijí lidé především kvůli dovolené ve Vietnamu. Jak cestující podotýkají, když už se nelétá přes Moskvu, je to jediná možnost. Slavnostní inaugurace přímého spoje se na ruzyňském letišti se zúčastnil i předseda Senátu Miloš Vystrčil.

První spoj mezi Prahou a Tchaj-pejí odstartoval z Tchaj-wanu krátce před půlnocí místního času a přistál v Ruzyni v 6:55, o čtvrt hodiny dříve proti plánovanému příletu. Linku obsluhuje dopravce China Airlines. Zpět odletěl v 11:05, linka bude v provozu vždy v úterý a sobotu z Tchaj-wanu a ve středu a neděli z Česka. China Airlines bude využívat na lince letadlo Airbus A350-900.

„Nevěděl jsem, že to je první let. Překvapil jste mě,“ říká ve frontě na odbavení na pražském letišti Václava Havla cestující Roman Lu. Spolu s rodiči sice letí přímým letem do Tchaj-peje, pak ale přesedají na letadlo do Hanoje. „Letíme za rodinou. Je léto, myslím, že s námi poletí hodně Vietnamců,“ říká a rozhlíží se po letištní ploše.

Provoz zahajuje přímá linka Česko - Tchaj-wan, let potrvá 14 hodin

Ve frontě na odbavení čeká skutečně mnoho Vietnamců, rozeznat je od jiných cestujících není těžké, mají s sebou hromadu velkých krabic, na nichž je vždy napsané jejich jméno a cílová destinace Vietnam. Přestože Lu přemýšlí, že by se někdy vydal vyloženě na Tchaj-wan, raději by přímý let až do Vietnamu. „Usnadnilo by nám to práci, takhle poletíme o pět hodin déle,“ dodává.

Podobné překvapení, že je čeká mezipřistání, čekalo i pro rodinu Pavla Malínka. „Tím, že už se nelétá přes Moskvu, musíme přes Tchaj-pej a byli jsme z toho vyvalení,“ říká. Vysvětluje, že do Vietnamu letí s cestovkou, a tak o mezipřistání ví až od doby, co má letenky. „Tentokrát nám návštěva Tchaj-peje nevyjde, máme málo času, ale v budoucnu se tam podíváme,“ zvažuje využití pravidelné linky mezi Českem a Tchaj-wanem Malínek.

Návrat domů či začátek nové životní etapy

Pan Tou se do Prahy vydal na třídenní dovolenou s rodinou po návštěvě Německa. Říká, že v Česku byl již před osmnácti lety a díky pravidelným letům se chce vracet častěji. „Letíme zpět domů na Tchaj-wan, ale přímá linka je super, určitě ji v budoucnu využijeme častěji,“ sdělil redakci iDNES.cz před odbavením.

Ve frontě mimo jiné čekaly i dvě slečny Johana Panenková a Tereza Hromádková. Ty, na rozdíl od většiny přítomných, stejně jako pan Tou, letí přímo na Tchaj-wan. „O lince vím už delší dobu a jsem za to hrozně šťastná. Protože přestupovat... známe to. Letenky jsme už měly a pak jsme se dozvěděly, že jde o první let,“ vypráví Panenková.

Přiznala také, že nyní jde jen o poznávání tamní kultury a obšlapávání terénu, pokud se jí tam ale podaří sehnat práci, ráda by na Tchaj-wanu v budoucnu zůstala několik let. „Pak bych linku využívala pravidelně,“ přikyvuje.

Pro její kamarádku Hromádkovou jde o první kontakt s asijskou zemí a kulturou obecně. Svěřuje se, že už trochu umí čínsky, a tak se těší, až bude objevovat tamní krásy. „Chci poznávat Asii. Taky se potkám s neslyšícími kamarády, zajímá mě, jak to tam funguje,“ popisuje své plány.

Petr Klimeš je vědecký pracovník a do Tchaj-peje letí pracovně. Těší ho, že jde o přímý let, na cestě tak stráví třináct hodin proti celému dni jako v minulosti. „Jsem zvyklý létat dlouhé lety a tohle je pořád lepší, než střídat tři letadla. Člověk si odpočine, nemusí čekat na letišti,“ vysvětluje s tím, že se v zahraničí zdrží deset dní, nevyloučil ale pravidelnější cesty.

O letenky je do Asie je zájem

Ceny zpáteční letenky začínají podle webu dopravce zhruba na 17 800 Kč. Letiště Praha má nyní v seznamu dálkových linek do Asie spojení do Ammánu, Dubaje, Dauhá, Maskatu a Salály. Na konci března se vrátila přímá linka do Soulu, v květnu pak linka do New Yorku.

Podle ředitele portálu Letuška.cz Josefa Trejbala může přímá linka do Tchaj-wanu otevřít možnosti cestování do dalších destinací. „China Airlines je totiž největším tchajwanským dopravcem s možností přestupů do rozsáhlé sítě mnoha dalších asijských destinací i Austrálie,“ uvedl. Letenky do dalších míst s přestupem v Tchaj-peji podle Trejbala začínají na 20 000 Kč.

Manažerka letenek Student Agency Travel Lenka Kašická uvedla, že je o letenky do Tchaj-peje zájem, prodeje do této destinace jsou vyšší než v předcovidovém roce 2019. Kiwi.com pozoruje nárůst vyhledávání letů na Tchaj-wan z Prahy, proti loňsku je zájem dvojnásobný.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová na neoficiálním setkání v Praze s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wu řekla, že přímá letecká linka usnadní spolupráci ČR a Tchaj-wanu.

„Diskutovali jsme také o pokračující ekonomické spolupráci našich podnikatelů s jejich tchajwanskými obchodními partnery a o konkrétních plánech tchajwanských investorů u nás,“ uvedla.

Česko v posledních letech zintenzivnilo svou podporu Tchaj-wanu. Ostrov navštívili například předsedové obou komor Parlamentu Miloš Vystrčil a Pekarová. Prezident Petr Pavel po svém zvolení telefonicky hovořil s tamní prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Autor: