9. září 2009 12:49 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

9.9.09 - Dubaj otevírá první metro na arabském poloostrově. Symbolicky

V Dubaji zahájilo provoz metro, které bude první na Arabském poloostrově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Dubaji zahájilo provoz metro, které bude první na Arabském poloostrově. | foto: ČTK

DUBAJ Dubajské vedení se rozhodlo využít fotogeničnosti dnešního data se třemi devítkami a zahájilo provoz metra, které bude první na Arabském poloostrově. Datum inaugurace bylo dodrženo bez ohledu na to, zda je linka plně provozuschopná, či nikoli.

Trasa byla vybudována s rekordní rychlostí a v dubajském stylu. Nabízí totiž za vyšší jízdné i vagony pro velmi důležité osoby, které se nebudou chtít tísnit s ostatními cestujícími.

Vybudování metra má stát 7,6 miliardy dolarů (asi 134 miliard korun) a zpráva o dráze je jednou z mála pozitivních informací, které teď z krizí postižené dubajské ekonomiky přicházejí.

Dubajské metro

Metro bude jedno z nejmodernějších na světě. Soupravy budou řízeny na dálku, pojedou nad i pod úrovní četných dubajských mostů spojujících velkorysé dálnice. V centru města pak zajedou pod zem. V klimatizovaných vagonech má být k dispozici bezdrátový internet. V soupravách o pěti vozech budou oddělené sekce pro ženy a děti.

Dubajský vládce šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm o metru hovořil jako o významné součásti infrastruktury, k níž řadí také státní leteckou společnost a přístavy. "Je to významný počátek a je to podobné, jako když naše aerolinky vypravily své první letadlo nebo když do přístavu připlula první nákladní loď," řekl novinářům.

Metro v rozlehlé Dubaji ocení zejména zahraniční dělníci odkázaní zatím na společné jízdy taxíkem, přecpanými dodávkami nebo vratkými čluny.

V Dubaji zahájilo provoz metro, které bude první na Arabském poloostrově.

Zámožnější obyvatelé ale své luxusní džípy za metro vymění stěží, mimo jiné také kvůli velkorysým vládním příspěvkům na benzin. "Z Dubaje se stalo místo závislé na automobilech. Dostat lidi z aut je vždy těžké, to je otázka kulturní změny," řekl Nigel Harris z vedení londýnské železniční poradenské firmy.

V Dubaji zahájilo provoz metro, které bude první na Arabském poloostrově.

Dnešní inaugurace byla zorganizována narychlo, pozvánky na ni byly rozeslány až v pondělí; pro veřejnost se metro otevře až ve čtvrtek. Na slavnostní zahájení je připraveno jen deset z 29 stanic.Se stavbou se začalo před třemi a půl lety a náklady překročily původní předpoklady o 80 procent. Linka měří 52 kilometrů a zbývající stanice by měly být otevřeny až v únoru příštího roku. V červnu pak má být v provozu také druhá linka.

Indický doručovatel Muhammad Kunhi tráví v zácpách denně i tři hodiny. "Všichni na metro čekáme a doufáme, že se uvolní provoz na silnicích," řekl.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.