28. listopadu 2017 14:52 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Airbus postaví hybridní letadlo. Bude mít tři tradiční a jeden elektrický motor

Koncept hybridního letadla Airbus E-Fan X. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koncept hybridního letadla Airbus E-Fan X. | foto: Airbus

LONDÝN/MNICHOV Společnosti Airbus, Siemens a Rolls-Royce plánují společně vyvinout hybridní elektrický letecký motor. První komerční letadlo s kombinací elektrického a tří konvenčních tryskových motorů chtějí poprvé otestovat v roce 2020, uvedly v úterý firmy v Londýně.

Elektrokoncern Siemens sestrojí v Mnichově elektromotor s polovičním výkonem dva megawatty oproti tradičnímu pohonu. Výrobce motorů Rolls-Royce dodá plynovou turbínu, která bude instalována v trupu letadla a bude vyrábět elektřinu pro elektromotor. Výrobce letadel Airbus bude zodpovídat za integraci systémů.

„E-Fan X je důležitý krok na cestě k uskutečnění elektroletů v dohledné budoucnosti,“ řekl agentuře DPA technický šéf Airbusu Paul Eremenko. Testovací letadlo - půjde o britský Aerospace BAe 146 se 100 místy k sezení z roku 1989 - vzlétne poprvé ve francouzském Toulouse. Pokud bude vše fungovat, budou následovat další testy se dvěma hybridními elektrickými a dvěma tradičními pohony.

Koncept hybridního letadla Airbus E-Fan X.

Koncept hybridního letadla Airbus E-Fan X.

ČTK