Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Akcionáři Smartwings jednali na valné hromadě o situaci společnosti způsobené koronavirem

Uzemněná letadla Smarwings čekají před hangárem na pravidelnou údržbu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uzemněná letadla Smarwings čekají před hangárem na pravidelnou údržbu. | foto: Archiv: Alžběta Tesárková

Praha O situaci letecké společnosti Smartwings ve středu odpoledne jednala valná hromada společnosti. Jednání však bylo nakonec přerušeno a pokračovat bude v příštím týdnu. Akcionáři firmy budou o situaci jednat i v rámci expertní komise, kterou zřídilo ministerstvo dopravy. Informovala o tom mluvčí firmy Vladimíra Dufková. Společnost nyní řeší problémy vzniklé koronavirovou krizí, hovoří se i o státní pomoci.

„Akcionáři společnosti se nyní soustředí na další jednání v expertní komisi ministerstva dopravy,“ podotkla po středečním jednání Dufková. Valná hromada by se měla sejít znovu v příštím týdnu.

Upozornila tak na zřízenou pracovní komisi na ministerstvu dopravy, která se situací v letecké dopravě a konkrétně problémy a jejich možnými řešení ve Smartwings zabývá. V komisi mají zastoupení všechny zúčastněné skupiny, tedy ze strany státu i akcionářů letecké skupiny. Komisi podle středečních Hospodářských novin vede poradce ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) Roman Lesný a na přelomu května a června má dodat podklady pro přípravu doporučení případné podpory.

Vláda se v současnosti zabývá možnou pomocí letecké společnosti, která řeší problémy vzniklé koronavirovou krizi a téměř úplným přerušením leteckého provozu. Jednou z diskutovaných možností, kterou zástupci vlády již dříve připustili, je i kapitálový vstup do firmy. Havlíček k tomu uvedl, že stát považuje firmu za natolik důležitou, že je potřeba její situaci řešit na různých úrovních. Případný odkup ale označil za poslední možnou variantu pomoci. Přednost by měly mít, v případě, že firma bude pomoc potřebovat, bankovní záruky nebo úvěr od státu.

Skupina Smartwings v pondělí prohlásila, že nemá zájem o majetkový vstup státu do firmy. Společnost žádá stát o úvěr, nebo garanci za úvěr u komerční banky. „Důvodem, proč se společnost, která do této doby byla zdravá a nikdy stát o pomoc nežádala, obrací na stát, je fakt, že pro aerolinky je v velmi těžké získat nové půjčky na bankovním trhu,“ uvedla firma v pondělním prohlášení. Využití programů COVID I a COVID II, které jsou určeny pro podporu provozního financování malých a středních podniků, nejsou možné kvůli velikosti společnosti, poskytovaných garancí a částek poskytovaných těmito fondy.

Skupina Smartwings, do níž patří dopravci Smartwings a České aerolinie (ČSA), loni na svých linkách přepravila 8,2 milionu cestujících. Letecké společnosti po celém světě odstavily nyní z provozu většinu letadel, aby jim rychle neubývala hotovost. Řada zemí totiž rozšířila omezení v letecké dopravě, aby zpomalila šíření epidemie onemocnění způsobeného koronavirem. Mnoho firem proto ve snaze vyhnout se bankrotu zažádalo o státní pomoc.

Například Evropská komise schválila počátkem května Francii státní pomoc pro aerolinky Air France, které jsou součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, v objemu sedmi miliard eur (přes 190 miliard Kč). Koncem dubna EK schválila Německu plán poskytnout charterové letecké společnosti Condor garanci za úvěr 550 milionů eur (asi 15 miliard korun). O státní pomoc 767 milionů eur (21 miliard korun) zažádaly koncem dubna rakouské aerolinky Austrian Airlines, které jsou součástí německé letecké společnosti Lufthansa. V červnu pak italská vláda převezme plnou kontrolu nad aerolinkami Alitalia, které jsou od května 2017 pod zvláštní správou.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...