Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Trasa D11 vydala tajemství. V zemi byly pozůstatky sídlišť z doby kamenné

Průzkumu se účastní 150 až 200 lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průzkumu se účastní 150 až 200 lidí. | foto: ČTK

LOCHENICE Archeologové, kteří od dubna provádějí záchranný výzkum na místě budoucí dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Jaroměří, objevili například pozůstatky sídlišť z mladší doby kamenné. Novinářům to v úterý řekl Daniel Stolz ze společnosti Archaia, která se na průzkumu společně s dalšími subjekty podílí. Hodnota průzkumných a zemních prací na zhruba 20 kilometrů dlouhém úseku je 789 milionů bez DPH.

Archeologové pracují současně na několika úsecích, průzkumu na polích v blízkosti silnice I/33 na Náchod se podle Stolze účastní 150 až 200 lidí. „Na úseku šest máme sídliště z mladší doby kamenné, je to období prvních zemědělců v Čechách. Máme tu pozůstatky jejich domů, což je velice cenné, těch půdorysů ve východních Čechách zatím moc není,“ řekl Stolz.

Archeologům se podařilo také najít zásobní jámy, kousky keramiky a zlomky zvířecích kostí. Dvě sídliště odhalili také na úseku sedm, kde se našlo i malé pohřebiště s několika hroby. Podle Stolze se podařilo u Lochenic objevit obsidián z karpatské kotliny či bavorský pruhovaný rohovec. „Jsou to doklady dálkových kontaktů, které nás příjemně překvapily,“ uvedl Stolz.

Archeologové, kteří od dubna provádějí záchranný výzkum na místě budoucí...
Našlo se i malé pohřebiště s několika hroby.

Dálnice D11 ve směru od Prahy zatím končí před Hradcem Králové a motoristé z ní sjíždějí přes křižovatku u Opatovic nad Labem či přes provizorní sjezd u Libišan. Poslední chybějící úsek před Hradcem Králové se začal stavět v roce 2014 a hotový má být letos v létě.

Ministerstvo dopravy minulý týden oznámilo, že vydalo nepravomocné stavební povolení pro první úsek pokračování dálnice D11 z Hradce Králové směrem na Smiřice. Celý úsek měří 15,5 kilometru a stavět by se mohl začít letos na podzim. Hotový by mohl být v roce 2021. Předpokládaná cena stavby je 6,5 miliardy korun bez DPH. Úsek ze Smiřic do Jaroměře je dlouhý 7,4 kilometru, jeho stavba má vyjít na 3,4 miliardy korun.

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl v úterý potvrdil, že stavební stroje by měly na vybraná místa nastoupit v září. „S archeology je skvělá spolupráce, stále plníme harmonogram. Máme tu dohodu, že nejprve se největší intenzity, pokud jde o archeologické zkoumání, soustředí na místa, která jsou pro nás technologicky důležitá. To znamená zakládání mostů, mimoúrovňové křižovatky a podobně,“ řekl Rýdl.

Podle ŘSD by na trase dálnice mezi Hradcem Králové a Jaroměří měly vzniknout čtyři mimoúrovňové křižovatky a 28 mostů, z toho 16 na dálnici, deset nad dálnicí a dva na ostatních komunikacích.

Z Jaroměře má dálnice pokračovat na Trutnov a na hraniční přechod s Polskem v Královci. Při bezproblémovém vývoji by se dálnice až na hranice s Polskem mohla dostat v roce 2024.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...