Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Auta budou na D1 Vysočiny jezdit i při opravách, objížďky se neplánují

Nově otevřený úsek dálnice D1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově otevřený úsek dálnice D1. | foto: ČTK

PRAHA Po dálnici D1 na Vysočině budou auta jezdit i při opravách, které by měly začít v tomto roce. Doprava by měla být omezena v každém směru na dva jízdní pruhy a při přestavbách mostů přechodně na jeden pruh. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce dopravu udržet na D1 a objízdné trasy nebudou stanoveny.

Kvůli dostupnosti přestavovaných úseků pro záchranáře se budou upravovat některé lesní a polní cesty. Novinářům to po jednání s generálním ředitelem ŘSD Davidem Čermákem řekl náměstek hejtmana Vysočiny Libor Joukl (ČSSD).

Termín zahájení staveb není stanoven, protože neúspěšné stavební společnosti napadly výsledky tendrů. Podle Joukla vedení kraje dostalo od ŘSD příslib, že o tom bude včas informováno. "Dohodli jsme se, že zhruba do týdne po podpisu smlouvy dostaneme celý upravený harmonogram," řekl.

ČTĚTE TAKÉ

Přes zimu by se podle náměstka na D1 stavět nemělo. Čermák se tiskové konference na krajském úřadě v Jihlavě nezúčastnil.

Podle Joukla by při rekonstrukci měly na dálnici pro dopravu zůstat v každém směru dva jízdní pruhy a při přestavbách mostů přechodně jeden pruh. "Což by nemělo být déle než dva týdny," podotkl. Objížďky budou řidiče čekat jen při přestavbě mostů přes dálnici.

S objízdnými trasami se nepočítá

Při ucpání dálnice se podle Joukla dá očekávat, že z ní řidiči budou sjíždět a jezdit všude po Vysočině. "Protože nebudou značeny objížďky," řekl. ŘSD prý alespoň slíbilo, že zakáže sjezd tranzitním kamionům. Podle kraje doprava zřejmě zhoustne hlavně na krajských silnicích II. třídy souběžných s D1. Státní ŘSD podle Joukla s objízdnými trasami nepočítá proto, aby modernizace D1 vyšla co nejlevněji. Krajské silnice utrpí vyšším provozem i tak, ale peníze na opravy nebude muset dávat stát.

Kvůli stavebním pracím se zhorší dostupnost dálnice pro záchranáře. U každého úseku proto bylo vybráno několik polních a lesních cest, po nichž by hasiči, zdravotníci, policisté a odtahová služba mohli na dálnici najíždět provizorně.

Vizualizace opravy dálnice D1

Vizualizace opravy dálnice D1

Cesty se budou upravovat a budou z nich vyřezány náletové dřeviny. ŘSD prý na to slíbilo dát 1,5 milionu korun. Na Vysočině se chystá přestavba tří úseků D1, a to od exitu Loket po Hořice (66. až 75. kilometr), mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou (104. až 112. kilometr) a mezi Lhotkou a Velkou Bíteší (153. až 162. kilometr).

Součástí je na Vysočině přestavba a opravy čtyř mostů a zbourání jednoho přemostění na Vysočině. Stavební práce se budou týkat i dalších tří mostů v sousedním Středočeském kraji, které používají záchranáři z Vysočiny. Kraj Vysočina zároveň chystá rekonstrukci svého mostu u D1 u Hořic.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....