7. dubna 2015 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Auta na diesel přestávají Čechy zajímat. V kurzu je benzin a CNG

Dieselová auta. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dieselová auta. Ilustrační foto. | foto: ve spolupráci s Autoweb.cz

PRAHA Pryč jsou doby, kdy v tuzemsku byl symbolem úsporného vozu výhradně pohon dieselovým motorem a podíl naftových osobních aut se postupně vyrovnával těm benzinovým. Zájem o vznětové motory od loňska padá a za letošní březen podíl nových vozů s diesel motorem klesl pod 40 procent.

Osobní auta na benzin jsou totiž víc a víc úspornější. Produktový mluvčí automobilky Škoda Auto Zbyněk Straškraba připomíná, že diesely vyhledávají především firemní zákazníci. 

„Pro ně je nižší spotřeba služebních aut výhodná při delších a častých jízdách,“ vysvětlil Straškraba. 

A na odbyt v tomto případě jdou hlavně vozy vyšších tříd – v případě Škodovky hlavně Superb a Octavie. To platí nadále. Jenže v posledních letech už automobilky investovaly nemalé peníze do moderních zážehových motorů. 

A hlavně – do ekonomiky firemních flotil zasáhlo bezkonkurenčně nejlevnější palivo – stlačený zemní plyn CNG.

Vozy s tímhle palivem jsou sice také řádově o několik desítek tisíc korun dražší než ty na benzin, ale tankování CNG vyjde na polovinu oproti ceně benzinu i nafty. Prodeje vozů na plyn jdou strmě nahoru, stejně jako spotřeba CNG v Česku.


Miroslav Petr

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!