6. července 2013 7:32, aktualizováno  10:32 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Během noci zmizelo z D1 šest mostů. Provoz byl částečně obnoven

Bourání mostu na D1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bourání mostu na D1. | foto: ČTK

BENEŠOV Provoz na dálnici D1 mezi Velkou Bíteší a Lhotkou byl v 09:00 ve směru na Brno obnoven. Na Prahu bude spuštěn v 09:15. Řekla to mluvčí policie Dana Čírtková. Uzavírka úseku trvala 13 hodin kvůli demolici tří mostů v rámci rekonstrukce dálnice. Původní harmonogram počítal se zprovozněním dálnice v 10:00.

Doprava je omezena do tří zúžených pruhů. Na Benešovsku, kde stavbaři bourali také tři mosty, se harmonogram asi nepodaří splnit, zprovozněna měla být v 11:00. Na objížďkách ráno havarovaly kamiony.

ČTĚTE TAKÉ:

"Práce na dálnici D1 na Vysočině se podařilo ukončit dříve než bylo původně plánováno. Jeden směr na Brno byl spuštěn v 09:00, ve směru na Prahu bude provoz obnoven v 09:15 hodin. Toto zprovoznění výrazně usnadní situaci na objízdné trase, kde probíhá od 08:00 vyprošťování havarovaného vozidla. Tyto práce potrvají ještě zhruba hodinu," uvedla mluvčí.

Provoz na dálnici D1 na Benešovsku bude obnoven ve 13:30. Práce se zdržely kvůli bourání jednoho z trojice mostů. Na Vysočině se už jezdí.

Práce na Vysočině u Velké Bíteše začaly v pátek ve 20:00, na Benešovsku o hodinu později. První most byl stržen před půlnocí, poslední až v 04:30, řekli stavbyvedoucí. "První most na Vysočině padl v pátek ve 23:58, poslední dnes v 00:49," uvedl vedoucí projektu Jiří Krátký. Komplikovanější situace byla na Benešovsku. První nadjezd šel k zemi v 00:09, poslední až v 04:30. "Ten se nám nepodařilo zbourat v termínu. Stavěli ho z nějakého super betonu. K zemi šel až po urputném boji," řekl stavbyvedoucí Ivan Čásenský.

Problémy na Benešovsku

Během noci se podle mluvčí policie na objízdných trasách nestala žádná vážná dopravní nehoda. Problémy byly s kamiony na Benešovsku, jejichž řidiči nedodržovali objízdnou trasu. "Na objížďce u Hněvkovic havaroval kolem 02:00 řidič maďarského nákladního auta. Sjel do příkopu a vozidlo částečně zasahuje do komunikace. Doprava v místě nehody ale zastavena nebyla, vozidlo bude vyproštěno až po skončení uzavírky dálnice D1," uvedla policejní mluvčí.

Po 06:00 havaroval kamion také vysočinské objížďce, a to na silnici II/602 mezi obcemi Bezděkov a Nové Sady. Zůstal stát napříč vozovkou s přívěsem v příkopu. Policisté museli odklánět dopravu. Nákladní auta zůstala stát na místě.

Bourání mostů je součástí modernizace nejstarší tuzemské dálnice. Ve dvou úsecích na Vysočině pracují stavbaři od 9. května, o měsíc později začaly práce mezi Loktem a Hořicemi. Vyjma bourání mostů se opravy provádějí za plného provozu. První most se na D1 boural počátkem června u Větrného Jeníkova na Jihlavsku.

Zhotovitelem bítešského úseku je sdružení OHL ŽS a Alpine Bau CZ, které za 597 milionů bez DPH zmodernizuje devět kilometrů vozovky a sedm mostů. Tři nadjezdy budou zbourány, dva přestavěny, jeden zanikne. Úsek Hořice modernizuje za 625 milionů sdružení Colas CZ a PORR.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz