Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bém se pohádal s odbory, stávka dopravy v Praze hrozí dál

Autobus v Praze Na Knížecí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus v Praze Na Knížecí. | foto: Lidové noviny

PRAHA Odborové organizace Dopravního podniku hl. města Prahy (DPP) se s krizovým štábem magistrátu neshodly ani na jednom ze sedmi dnes předložených požadavků. Odbory daly městu čas do středeční půlnoci, aby splnění požadavků slíbilo. Pokud se tak nestane, začnou jednat o vyhlášení stávky.

Odbory chtějí vyhlášení stávky oznámit tři dny předem.

Za zavřenými dveřmi se dnes o stávce, kterou odbory připravují kvůli špatné finanční situaci DPP a hrozbě dalšího propouštění a snižování mezd, bouřlivě jednalo. Hlasité hádky provázely zejména jednání mezi odboráři a primátorem Pavlem Bémem. Krizový štáb se má s odbory znovu sejít ve středu v poledne.

Zastavte plán propouštění, vyhoďte Novotného
Odboráři DP požadují, aby Praha doplatila 1,9 mld. Kč na provozní náklady. Rovněž žádají odchod ředitele Novotného, který se stará o outsourcing v DP.

Odboráři trvají také na zastavení plánovaného propouštění. Podle nich primátor Pavel Bém podniku slíbil, že veškeré úspory podniku vyplývající z organizačních změn v minulých letech půjdou opět dopravnímu podniku. Chtějí také, aby město nastavilo standardy kvality pro pražskou hromadnou dopravu, které by platily pro všechny dopravce na území Prahy. Podle nich někteří jiní dopravci neposkytují tak kvalitní služby jako dopravní podnik. .

Radní Radovan Šteiner po dnešním jednání slíbil, že rada města v úterý projedná uvolnění 900 milionů korun pro dopravní podnik. Bém zopakoval, že město nenechá DPP padnout. Dodal ale, že Praha proplatí podniku pouze transparentně doložené náklady.

Podle ředitele podniku Martina Dvořáka zřejmě nebude problém s dofinancováním a s požadavkem na nastavení standardů kvality u všech dopravců na území Prahy.

O ostatních bodech, které se týkají outsourcingu, se bude ještě jednat.

Bém: Sedm miliard stačí
Konflikt se vyhrotil kvůli provozním nákladům dopravního podniku. Zatímco město se domnívá, že podniku by mělo přes sedm miliard korun na rok stačit, DPP argumentuje podepsanou smlouvou o objednávce, ve které je cena za rozsah veřejné dopravy vyčíslena asi na 9,1 miliardy korun.

Podle Béma jsou služby dopravního podniku ale dražší než u konkurence. Mzdy zaměstnanců DPP podle něho navíc letos vzrostly o šest procent, což firmu stálo dalších 530 milionů Kč. Průměrná mzda v podniku je prý kolem 28.000 korun.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...