17. května 2013 12:49 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bez nových tramvají by pražská MHD zdražit nemusela, míní TOP 09

Tramvaj T15 Škoda ForCity. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaj T15 Škoda ForCity. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Plánovanému zdražení kuponů na pražskou MHD by se dalo předejít úpravou smlouvy, která zavazuje zadlužený dopravní podnik k nákupu tramvají za 19,2 miliardy korun, řekl míní náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). Pražská ODS se podle něj o změnu smluvních závazků nepokusila.

Hudeček tvrdí, že se zasadí o to, aby jízdné zdraženo nebylo. Na otázku, jak to chce udělat, ale novinářům odpovědět nedokázal. Primátor Bohuslav Svoboda ve čtvrtek uvedl, že se nejprve bude snažit nalézt úspory uvnitř podniku.

Informaci o možném zdražení kuponů ve čtvrtek projednala rada města. Podle dopravního podniku, který je největší firmou v majetku města, je zdražování jednou z cest z dluhů, v nichž se firma ocitla mimo jiné i kvůli nevýhodným smlouvám z minulosti. Konečné rozhodnutí bude na vedení Prahy. ČTĚTE VÍCE

Praha na hraně útesu

Zadluženost Prahy loni vzrostla na 36,5 miliardy a stále narůstá, varoval na tiskové konferenci Hudeček. "Jsme na hraně útesu, přepadli jsme a držíme se za pár větviček, které začínají praskat a dlouho nás neudrží, pokud se nezačneme škrábat zpátky," doplnil.

Nákup tramvají, ke kterému zavázalo Prahu její minulé vedení, je podle něj "nejpalčivějším problémem". Rozpočet města ale dusí také dostavba metra A a financování tunelového komplexu Blanka.

Právě tato témata jsou předmětem dlouhotrvajícího sporu uvnitř koalice. ODS a TOP 09 kvůli tomu několik týdnů vedou smírčí řízení. Kompetence ohledně dopravy, dopravních staveb i MHD drží ODS. TOP 09 ji však obviňuje z nečinnosti.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.