Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bez plné nádrže do Evropy nevyjíždějte. Kde je nejdražší benzin a nafta?

Ceny cestování po Evropě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ceny cestování po Evropě. | foto: Štěpán Korčiš, Lidové noviny

PRAHA Tisíce lidí vyrazí během prázdnin na dovolenou z Česka za hranice autem. Jen stěží lze vyjmenovat všechny nástrahy, které řidiče čekají na silnicích v sousedních zemích a po celé Evropě. Základní pravidlo ale říká – bez plné nádrže nevyjížděj.

Ceny u českých pump totiž patří k nejnižším v Evropské unii. Levnější benzin je jen v Litvě, Rumunsku, Estonsku, Maďarsku, Bulharsku a Polsku.

Specifická pravidla pro každou zemi, kam turista pojede, lze snadno zjistit předem. Například na internetových stránkách Besipu nebo Ústředního automotoklubu (ÚAMK).

Kolik stojí cestování po Evropě.

Všeobecně ale platí, že v autě bychom pro jistotu měli v každém případě mít minimálně reflexní vestu pro každého z posádky, výstražný trojúhelník a lékárničku, rezervu, neměli bychom jezdit rychleji než dovolují české přepisy a kromě eur mít v záloze nějakou sumu i v místní měně.

Placení u pumpy v zahraničí totiž není vždy v eurech nebo prostřednictvím platební karty výhodné. Evropský formulář o záznamu o dopravní nehodě je pak bez nadsázky nutností.

Nejdražší je Nizozemsko

Aktuální srovnání cen pohonných hmot, tak jak je pravidelně poskytuje například Evropská komise, ukazují, že nejdražší zemí v Evropské unii je Nizozemsko.

Litr benzinu v zemi tulipánů vyjde v těchto dnech o víc než jedenáct korun dráž než v Česku, kde nyní platíme v průměru necelých 30 korun. Extrémně nákladné je pro Čechy i tankování v Itálii, Francii, Velké Británii nebo Dánsku.

Ze sousedních zemí sáhnou hluboko do peněženky čeští řidiči v Německu, kde je vyjde litr benzinu dráž o šest korun, na Slovensku o čtyři koruny a v Rakousku o více než korunu. O tři až čtyři koruny pak vyjde litr benzinu dráž ve Slovinsku a Chorvatsku, takže s vyššími náklady je nutné počítat při nejoblíbenější cestě českých turistů k Jadranu.

Oproti tomu ušetříme při cestě autem přes Maďarsko do Rumunska nebo stále žádanějšího Bulharska. To zčásti odpovídá i preferencím lidí, kteří si vybírají letní destinace prostřednictvím cestovních kanceláří i slevových portálů.

„Češi se nejvíce zaměřují na osvědčené klasiky. Tedy největší zájem je aktuálně o Chorvatsko, Bulharsko, Černou Horu a tuzemsko. Hned poté je také zvýšený zájem o Rakousko,“ komentuje statistiku objednávek Tomáš Holý ze Slevomatu.cz.

Tankuj plnou. Všude

Další pravidlo pro české řidiče říká – tankuj plnou nádrž i v cizině. Nelze spoléhat na to, že kousek dál na dálnici nebo v dalším městě bude také pumpa, a pokud ano, že bude levnější. Česko má totiž (snad s výjimkou Řecka) absolutně nejhustší síť čerpacích stanic v Evropě. A Češi jsou zvyklí, že když minou jednu pumpu, bude za rohem další.

Čerpací stanice. Ilustrační foto.

„To ale v zahraničí absolutně neplatí. Tam žádné ,za rohem‘ není. Mám v cizině vyzkoušenou jistotu: kde můžu, beru plnou. Naštěstí hotovost skoro nikde v Evropě není nutná, pumpy většinou akceptují karty,“ říká Ivan Indráček, šéf Unie nezávislých petrolejářů, která sdružuje menší pumpaře a distributory pohonných hmot.

Komplikovaná je situace s tankováním plynu. Ať už propan-butanu LPG nebo stlačeného zemního plynu CNG. V Česku stojí oba plyny díky státní dotaci na spotřební daň zhruba polovinu toho, co platíme za benzin.

„V Evropě to je ale hodně rozdílné. Ve Skandinávii nebo na Slovensku CNG stát nepodporuje. Z hlediska ceny a dostupnosti je pro CNG výhodná Itálie, Rakousko nebo Švýcarsko. S tímto plynem bych ale rozhodně nejel do Francie, Španělska nebo Chorvatska,“ vypočítává mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.

V případě LPG je podle něj situace, co se týče dostupnosti, o něco příznivější, ale i tak se možnosti plnění nádrží liší stát od státu. Například v Německu je LPG levnější než CNG, ale tankování propan-butanu tam komplikuje nutnost pořízení redukce k ventilu do nádrže.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

I Slováci se dočkali šrotovací prémie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

I Slováci se dočkali šrotovací prémie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

I Slováci se dočkali šrotovací prémie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...