Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bezpečí vlaků vyjde ČD draho. Nabídky na ‚bruselského hlídače‘ jsou překvapivě vysoké

Jedna ze zakázek se týká také sedmi vlaků Railjet od společnosti Siemens. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna ze zakázek se týká také sedmi vlaků Railjet od společnosti Siemens. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA České dráhy řeší jednu z největších zakázek. Nabídky na zabezpečení souprav pro hlavní tratě jsou výrazně vyšší, než čekaly. Místo necelých pěti miliard, které dopravce očekával, nacenily firmy své služby na více než dvojnásobek.

Národní dopravce stojí před historickým okamžikem. Jeho šéfové během několika týdnů rozhodnou o osudu obří soutěže na elektronické zabezpečení vlaků, které má být stejné pro celou EU.

Osadit se jím mají moderní jednotky Pendolino či Railjet, ale i další soupravy nebo lokomotivy z flotily Českých drah. Celkem 468 strojů. Systém nejčastěji označovaný zkratkou ETCS dokáže například při selhání strojvůdce převzít kontrolu nad vlakem.

Zakázku rozdělenou do šesti soutěží podle druhu vozidel ovšem provází i velké rozpaky. Týkají se hlavně vysokých nabídkových cen a skutečnosti, že se do každého z tendrů přihlásil vždy jen jeden uchazeč: firma AŽD Praha nebo ČD-Telematika, kterou většinově vlastní České dráhy. V jednom případě podaly tyto společnosti nabídku dohromady jako konsorcium.

Manažeři ČD počítali s tím, že za bezpečnostní vybavení bezmála pěti stovek vlaků zaplatí nejvýše 4,7 miliardy korun. Podle informací LN však přišly nabídky přesahující částku 10 miliard. A to je oproti původním očekáváním výrazný rozdíl.

A aby toho nebylo málo, vedení drah se musí rozhodovat rychle. Aspoň jeden tendr by mělo uzavřít do konce dubna, aby si mohlo sáhnout na dotaci z Bruselu. Jde o velké peníze: příspěvek na jeden stroj může být v přepočtu až šest a půl milionu korun. V ideální situaci tak může na všechny vlaky, kterých se soutěže týkají, dostat až tři miliardy.

Zakázka na ETCS pro České dráhy.

Situaci s malým počtem uchazečů a nečekaně vysokými nabídkami potvrdil v obecné rovině předseda dozorčí rady Českých drah Petr Moos. „Výrobců není mnoho a jsme rádi, že jsme vůbec nějakou nabídku dostali. Systém ETCS se zavádí po celé Evropě a ty nabídky jsou dány velkou poptávkou,“ řekl LN.

Podle Moose je možné vyjednáváním s dodavatelem ještě před podpisem smlouvy cenu srazit. Že to jde, prokázali i manažeři nákladní dcery Českých drah ČD Cargo, kteří dosáhli snížení ceny oproti původní nabídce. S konsorciem AŽD Praha a ČD-Telematika uzavřeli v polovině března smlouvu na instalaci zařízení pro 78 lokomotiv za více než 754 milionů korun.

Dvojitá dávka pro Pendolino

U zakázky pro mateřské České dráhy jde ale o větší množství strojů a průměrná nabídková cena za kus je víc než dvojnásobná. V kalkulaci hraje roli například to, že pro každou poptávanou jednotku se vyvíjí prototyp, který je třeba zaplatit. A u vlaků Pendolino a Railjet je navíc nutné umístění dvojnásobného počtu „hlídacích“ zařízení v rámci jednoho vlaku.

ZAKÁZKA PRO ČD CARGO

  • Zatím poslední podpis pod smlouvu na zabezpečovací systém ETCS v Česku přidal 12. března státní nákladní dopravce ČD Cargo.
  • Zakázku získalo konsorcium ČD–Telematika a AŽD Praha.
  • Týká se celkem 78 starších lokomotiv řady 163 a 363 z dílny někdejší Škody Plzeň.
  • Výsledná cena za tuto zakázku je víc než 29 milionů eur, tedy v přepočtu přibližně 754 milionů korun bez DPH.

■ Na pořízení zabezpečení by měla přispět Evropská unie. Dotace na jeden vůz činí v přepočtu zhruba 6,5 milionu Kč.

Systém ETCS má dvě části: jedna je zabudovaná ve vlaku a druhá na trati. Vzájemně spolu komunikují. V obou případech soutěže téměř výhradně opanovala technologická firma AŽD Praha.

Také v tendrech týkajících se instalace do koridorů byla nabízená cena vyšší než původní předpoklad. Soutěže v tomto případě pořádá Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která má trati v Česku na starosti. Nyní čeká AŽD Praha na výsledek „vlakových“ soutěží.

„Účastníme se tendrů Českých drah na zabezpečení ETCS. O cenových a dalších záležitostech však nemůžeme podávat informace,“ vzkázal generální ředitel firmy Zdeněk Chrdle.

Vyšší nabízenou cenu či aktuální stav šesti výše zmíněných soutěží nechtěly komentovat ani ČD. „Výběrové řízení na dodavatele ETCS pro naše vozidla je ve finální fázi. Očekáváme jeho ukončení během několika týdnů, proto aktuálně nebudeme k tomuto výběrovému řízení poskytovat žádné informace,“ řekl mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Jednotný systém pro celou EU by mělo výrazně zvýšit bezpečí na železnici. Nyní fungují v Evropě desítky různých systémů, které pomáhají zabraňovat nehodám. ETCS má ohlídat například i situaci, kdy se strojvůdce rozjede s vlakem příliš rychle. Dokáže jej také upozornit na nejrůznější nestandardní situace na trati.

Nyní se nejčastěji skloňuje rok 2025, kdy by měly země EU systém na hlavních tratích uvést v život. V Česku je zatím nainstalovaný jen na trase mezi Kolínem a Břeclaví.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...