9. září 2014 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Body pro Boeing. Díky obří zakázce pro Ryanair přeskočil soky z Airbusu

Boeing 737 společnosti Ryanair | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 737 společnosti Ryanair | foto: WikipediaLidovky.cz

CHICAGO/TOULOUSE Věčné přetahování o pozici vzdušné jedničky zatím letos vede americká společnost Boeing. V pondělí večer se přehoupla přes tisícovku objednaných letadel – díky zakázce na stovku strojů s označením 737 pro Ryanair. Přeskočila tak evropského rivala z Airbusu.

Evropa není v současnosti prioritou výrobců dopravních letadel, dodávají tam jen asi pětinu své produkce. Irský dopravce Ryanair však obří objednávkou náležitě zamával rozložením sil na trhu.

V pondělí si tyto nízkonákladové aerolinky zajistily stovku letadel Boeing 737, čímž jejich výrobce posunuly před jeho největšího konkurenta z Airbusu. Jedním z klíčových ukazatelů, které určují pomyslnou světovou jedničku, je totiž počet objednaných strojů.

BOEING VS. AIRBUS

  • V roce 2013 byl v počtu objednávek úspěšnější Airbus, u něhož si aerolinky objednaly 1619 strojů, u konkurenta z Boeingu pak 1531.

  • Americký výrobce svého konkurenta zase předstihl v počtu dodaných letadel – 648 oproti 626.

Qantas Airways (ilustrační)
Největší dopravní letadlo současnosti Airbus A380 přistálo 2. října poprvé v Praze

Boeing se v tuto chvíli pyšní 1041 stroji, které si u něj zamluvily aerolinky z Kanady, Alžírska, Turkemistánu i dalších koutů světa. Evropský lídr Airbus pak podle dostupných statistik podepsal letos objednávky na 1001 letadel.

Dosud byl v čele dvoučlenného pelotonu Airbus (oba výrobci zatím nemají na trhu další konkurenci), ale pořadí změnila už zmíněná zakázka od Ryanairu.

Podle současných cen jde o obchod za jedenáct miliard dolarů. Do flotily největšího low-costového dopravce Evropy se ale propíše až za pět let, kdy dostane první z letadel.

ČTĚTE TAKÉ:

„Nové stroje rozšíří do deseti let naši flotilu na 520 strojů. Vytvoří také tři tisíce nových pracovních míst pro piloty, palubní personál nebo inženýry,“ popsal šéf Ryanairu Michael O´Leary. I díky novým letadlům plánuje za stejné období téměr zdvojnásobit počet pasažérů, kteří s jeho aerolinkami létají.

„Tento nákup nám umožní rozšířit počet zákazníků z 82 milionů v loňském roce na 150 milionů, kterých bychom rádi dosáhli v roce 2024,“ dodal O´Leary.

Byznys ve Farnborough

Věčný souboj Airbusu s Boeingem však není touto zakázkou zdaleka rozhodnutý. Před dvěma měsíci totiž byl na koni zase evropský výrobce, jehož manažerům se podařilo ovládnout aerosalon v anglickém Farnborough.

Jde o tradiční leteckou přehlídku, na níž zástupci firem ve velkém uzavírají obchody s aerolinkami. Lidem z Airbusu se tam během pouhých čtyř dnů podařilo zajistit objednávky na 496 letadel v hodnotě 75 miliard dolarů. Tím svého soka nechali výrazně za sebou.

Manažeři Airbusu ve Farnborough dohodli budoucí prodej „pouze“ 201 strojů za 40 miliard dolarů.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky