Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zastavte šíření fámy, žádají Chorvati Česko. Na cestu k Jadranu pořád stačí občanka

Český cestovní pas (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český cestovní pas (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Zdánlivě banální zprávu o tom, že s občanským průkazem si český dovolenkář na Jadranu vystačí, začalo tento týden ve velkém rozesílat Chorvatské turistické sdružení. Popudem byl přístup některých cestovních kanceláří, které si zostřené kontroly při vstupu do Chorvatska vysvětlily tak, že pohraničníci chtějí vidět pasy.

Na ministerstvo zahraničí pak dorazily nóty z chorvatského a bulharského velvyslanectví v Praze, které si stěžují na dezinformace českých médií. Zmiňují zejména kanál TV Nova, který v pondělí mylně informoval, že Chorvatům a Bulharům české občanky nemusejí stačit.

Chorvatsko je stálicí mezi českými turisty, jen loni jich k Jadranu přijelo více než 800 tisíc. Letos na české dovolenkáře čekají dražší dálniční poplatky, ale jedno se nemění – nadále je možné do Chorvatska jezdit na občanský průkaz a cestovní pas nechat doma v šuplíku.

Možnost cestovat k Jadranu jen s občankou platí již od léta 2013, kdy Chorvatsko vstoupilo do EU a začalo uznávat i osobní doklady vydané v jiné členské zemi.

Zbytečná obstrukce

Osmnáctiletý Honza se letos chystá s partou kamarádů k moři do Chorvatska. Vůbec poprvé si vyjede bez rodičů, a nechtěl tak nechat nic náhodě. Pořídil si proto autobusový zájezd přes cestovní agenturu, kde mu rovnou řekli, že pokud chce s nimi k Jadranu, musí mít s sebou pas.

Honza znejistěl a pro jistotu si doklad šel na úřad vyřídit. Byla to ale zbytečná obstrukce. Již od roku 2013, kdy Chorvatsko vstoupilo do EU, stačí při cestě na dalmatské pobřeží obyčejná česká občanka. Nic se na tom nemění ani letos.

Jaké doklady potřebují Češi při cestách do ciziny.

Proč agentura mylně vyžadovala přímo pas? Pravděpodobně špatně pochopila zprávu o zvýšené kontrole osobních dokladů při vstupu do Chorvatska, které policisté porovnávají s údaji v mezinárodní databázi. Mít u sebe pas ale není vůbec nutné.

Ve skutečnosti je občanský průkaz plně dostačujícím dokladem nejen v celé Evropské unii, ale i v některých okolních zemích, které členy osmadvacítky nejsou. Patří sem třeba Srbsko nebo Bosna a Hercegovina, země, kudy vedou alternativní cesty na dalmatské pobřeží.

Honza každopádně není sám, koho cestovní kancelář varovala, že přes přísnou hraniční kontrolu projde jen ten, kdo bude mít u sebe pas. Podobně se zachovaly i další cestovky.

Chybnou informaci, že chorvatským a bulharským pohraničníkům česká občanka stačit nemusí, v pondělí navíc odvysílala TV Nova v Televizních novinách.

A spustila tím lavinu reakcí. Desítky telefonátů přijala nejen velvyslanectví obou balkánských zemí, ale například také ministerstvo pro místní rozvoj, které provozuje informační linku Eurofon.

Chorvatská a bulharská ambasáda se ohradily i diplomatickou cestou. Zaslaly dopis do televize a diplomatickou nótu rovnou na ministerstvo zahraničí (MZV).

„Nóty jsme obdrželi a připravujeme odpovědi,“ potvrzuje Irena Valentová z tiskového odboru Černínského paláce.

Poplašná zpráva

„Poukázali jsme na škodlivost tohoto nezodpovědného a koneckonců i protiprávního jednání, které zahrnuje šíření poplašné zprávy,“ vysvětluje konzulární oddělení chorvatského velvyslanectví.

„Znepokojení, které se šíří mezi veřejností, je důsledkem skandální neprofesionality jistých médií,“ dodala ambasáda. Podobnou nótu odeslalo i Bulharsko. I tento balkánský stát zdůrazňuje, že se fámy o pasech nezakládají na pravdě.

„Záleží jen na českých občanech, zda chtějí cestovat s občanským průkazem, nebo s pasem,“ napsal do TV Nova bulharský velvyslanec Lačezar Petkov v dopise, jehož kopii má redakce k dispozici.

TV Nova argumentuje tím, že v reportáži šlo jen o doporučení. Faktem je, že na rozdíl od fámy o nutnosti mít u sebe pas poukázala nejen TV Nova, ale i ostatní média na jiná omezení, která mezi „fake news“ nepatří.

Dovolená v kostce.

Od letošního dubna panují na vnějších hranicích Schengenu mimořádná opatření, mezi něž patří i systematické kontroly cestujících, které jsou jinak nepřípustné. Na slovinsko-chorvatských hranicích, vůbec nejvytíženější bráně na cestě k Jadranu, se tak mohou tvořit dlouhé kolony.

Již teď je navíc jisté, že se dovolená v Chorvatsku o něco prodraží. Letos v dubnu se cena dálničních poplatků zvedla plošně o pět procent, od začátku července navíc budou Chorvaté vybírat ještě desetiprocentní sezonní přirážku.

Podraží také restaurace. Chorvatská vláda totiž zvedla DPH v pohostinství ze 13 na 25 procent. Daň z přidané hodnoty se tak vrací tam, kde byla v roce 2013, kdy Chorvaté zavedli elektronickou evidenci tržeb.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!