24. září 2012 18:06 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČD Cargo sčítá ztrátu, bude skoro čtvrt miliardy

lokomotiva v barvách ČD Cargo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy lokomotiva v barvách ČD Cargo | foto: ČD Cargo

PRAHA Nákladní dopravce ČD Cargo ke konci roku skončí ve ztrátě 233 milionů korun před zdaněním. Vyplývá to z předběžného výhledu hospodaření, který na pondělním zasedání dozorčí rady představilo vedení společnosti.

Podle vedení firmy se na předpokládaném propadu hospodářského výsledku podepsaly především nižší objemy přeprav. Odbory ale za tento neúspěch viní špatnou obchodní politiky firmy.

"Toto číslo vyjadřuje odhad toho, jak se na hospodaření projeví aktuální propad tržeb," řekl předseda představenstva ČD Cargo Gustav Slamečka.

ČTĚTE VÍCE

Ty jsou podle nynějšího výhledu o 1,8 miliardy korun nižší, než vedení společnosti předpokládalo v dubnu, kdy vznikal předchozí výhled. Propad přeprav se podle něj projevil především ve druhé polovině roku a dopravce má od klientů informace o tom, že pokles objednávek na přepravy zboží bude pokračovat.

Masivní výpadky tržeb

Podle místopředsedy Odborového sdružení železničářů (OSŽ) Radka Nekoly se ale tyto problémy netýkají celého spedičního odvětví. Zboží údajně je a vozí se stále, ale přepravuje je konkurence, řekl. Propad hospodaření se u ČD Cargo ukázal prý už v květnu.

Hospodářská situace firmy ještě v pololetí vypadala nepoměrně lépe. I přes meziroční pokles přepravních výkonů o tři miliony tun skončila se ziskem 46 milionů proti 54 milionům korun v loňském prvním pololetí.

Podle Slamečky ale ani 200milionová ztráta za celý rok není v případě takto velké společnosti dramaticky špatný výsledek. Masivní výpadky tržeb, které letos společnost potkaly, by prý mohly způsobit ztrátu ještě daleko větší.

ČD Cargo, dceřiná společnost Českých drah, zaměstnává zhruba 9500 lidí.

Loni výnosy firmy z nákladní dopravy vzrostly o dvě procenta na 14,3 miliardy korun. Cargo loni snížilo ztrátu z předloňských 853 milionů korun na zhruba 60 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.