2. září 2009 14:57 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČD si chtějí pronajmout moderní vlaky, nabízená cena se jim ale nezdá

České dráhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Plánované nasazení osmi moderních nízkopodlažních motorových vlaků na české koleje se komplikuje. České dráhy dostaly pouze jednu nabídku, která však zhruba o 80 procent převyšuje původní finanční představy firmy.

O osudu tendru se rozhodne v nejbližších dnech, řekl dnes na dotaz ČTK generální ředitel drah Petr Žaluda.

Moderní vlakové jednotky měly jezdit od letošního prosince na trasách Praha - Písek - České Budějovice a Praha - Rakovník. Akvizici však od počátku provází smůla.

Vyhlášení soutěže dráhy několik měsíců odkládaly a během tendru se musel prodlužovat termín pro podání nabídek. Cenu šestiletého pronájmu odhadla firma na 400 milionů korun bez daně z přidané hodnoty.

Dnes provoz na obou tratích zajišťují především těžké lokomotivy se dvěma vagony a velkou spotřebou.

Zanedbaný vozový park patří k největším problémům drah. Do jeho obnovy dráhy investují mimo jiné peníze za majetek, který byl loni převeden na Správu železniční dopravní cesty. Letos to bude rekordních 4,5 miliardy Kč.

Dráhy kupují například nové pantografy CityElefant nebo rekonstruované motoráčky Regionova. Vyhlásily také tendr na nákup stovky ojetých vagonů ze zahraničí.

Podle Žaludy by bylo třeba investovat pět až osm miliard korun ročně, aby se průměrný věk vozidel dostal a udržel na patnácti letech. Nyní se blíží 30 rokům, některé pantografy v Praze už překročily čtyřicítku.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!