Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Česká železnice stále nestíhá utrácet peníze z EU. O miliardy může přijít

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Firmy pracující na českých železničních stavbách prostavěly letos odhadem přes osm miliard korun na opravách kolejí, mostů či stanic. To je ale málo. Česko by mělo letos utratit na železnici bezmála 36 miliard. Drtivá většina z této částky přijde z evropského dopravního fondu – ovšem s podmínkou, že bude hotovo do konce roku.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která má tyto investice na starosti, se zatím propadnutí evropských miliard nebojí. Tvrdí, že se jí letos podaří vyčerpat maximum přidělených peněz. A v nejhorším je získá z navazujícího dotačního programu.

Novou tvář mají v rámci rekordního investičního roku dostat vlakové stanice v Olomouci či Karlových Varech. Rozšíření se dočká trasa mezi Nymburkem a Mladou Boleslaví a mnohé další.

Navzdory klidu správců české železnice se v tuto chvíli situace jeví jako neradostná. Už po prvních třech měsících roku upozorňovaly Lidovky.cz, že firmy zatím prostavěly jen 5,7 ze stanovených 35,9 miliardy korun určených pro tento rok.

O čtvrt roku později tato částka přesahuje osm miliard korun – kvůli splatnosti faktur ji nelze určit přesně. Každopádně nejde ani o čtvrtinu vyčleněné částky.

„Zakládá to velký důvod k obavám, zda se vše opravdu stihne a evropské dotace z programu OPD1, které tvoří výraznou část celkové sumy, nepropadnou. Zatímco v prvním čtvrtletí bylo možné argumentovat útlumem stavební sezóny v zimním období, pro druhé tři měsíce již toto tvrzení neplatí. Přesto nedošlo k zásadnímu navýšení objemu čerpání,“ varuje dopravní expert Radim Kamler ze sdružení Za bezpečnou železnici.

Tvrdí, že nyní musí SŽDC do konce roku, včetně sobot a nedělí, prostavět každý den v rámci velkých investičních akcí více než 160 milionů. „A to rozhodně není snadný úkol,“ míní Kamler.

Správci železnice stále žádné panice nepropadají. A tvrdí, že většinu prací opravdu najaté firmy stihnou.

„Předpokládáme, že se podaří vyčerpat maximum přidělených financí,“ říká mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský. Státní společnost se zároveň opírá o možnost nedokončené projekty (některé začínají až v září) zaplatit z následujícího evropského programu Operační program Doprava 2 (OPD2).

Pomůže rozdělení staveb?

A to díky takzvanému fázování, které zjednodušeně řečeno znamená rozdělení železniční stavby na dvě části, tedy do roku 2016. Jenže to není tak úplně snadný proces, jak by se mohlo na první pohled zdát. A Evropská komise musí na fázování kývnout.

„Je zásadní, aby byl daný projekt součástí priorit i v novém období,“ popsala už dříve Karolína Kottová, mluvčí českého zastoupení Evropské komise.

Komise se podle ní dohodla s českou stranou na novém flexibilnějším přístupu. Ten by měl umožnit dočerpat co nejvíce peněz z dobíhajícího programového období a současně snížit administrativní zátěž při přípravě žádostí a finančním monitorování.

Dopravní expert a někdejší šéf Českých drah Emanuel Šíp před časem pro Lidovky.cz řekl, že fázování bude obrovskou administrativní zátěž pro všechny zúčastněné strany.

„Obě fáze musí být jasně technicky a časově oddělitelné. Je zde i napjaté časové schema, protože řídící orgány by měly do 30. června 2015 předat Evropské komisi seznam velkých projektů, které navrhují rozdělit do fází, a nejpozději do konce roku 2015 zaslat komisi žádost o změnu rozhodnutí. Přitom zatím nebyla zveřejněna metodika, jak mají řídící orgány postupovat,“ vypočítává možné komplikace Emanuel Šíp.

Na to, zda skutečně Evropská komise dostala do konce června seznam velkých projektů, o němž Šíp hovořil, však zatím zástupci SŽDC neodpověděli. 

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...