5. prosince 2012 12:03, aktualizováno  12:52 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České aerolinie chtějí koupit Arabové a Korejci

O ČSA mají zájem Qatar Airways i Korean Air | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O ČSA mají zájem Qatar Airways i Korean Air | foto: Lidovky.cz

PRAHA O České aerolinie mají zájem dva asijští dopravci – Qatar Airways a Korean Air. O prodeji státního leteckého dopravce by vláda podle premiéra Petra Nečase mohla rozhodnout už v dubnu nebo květnu příštího roku.

Český Aeroholding, který je mateřskou společností ČSA, začátkem listopadu rozeslal výzvu padesátce největších leteckých společností, aby se do konce měsíce vyjádřily, zda se budou o českého národního dopravce ucházet.

"Česká vláda je poctěna zájmem těchto investorů, protože se bezpochyby jedná o významné přední seriózní společnosti v oboru letecké dopravy," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Zopakoval, že vládě při privatizaci národního dopravce šlo o vstup strategického partnera z oboru, nikoliv o prodej ČSA finančnímu investorovi.

ČTĚTE TAKÉ:

Součástí snahy o privatizaci ČSA bude podle Kalouska vyřešení sporů se společností Travel Service, která si opakovaně stěžovala na nerovné podmínky na českém trhu.

Travel Service na základě dohody stáhne žaloby za zhruba 2,5 miliardy korun. Na oplátku od léta příštího roku přestane dceřiná společnost státního Českého Aeroholdingu, Holidays Czech Airlines, která je největším konkurentem Travel Servisu v Česku, provozovat charterové lety.

Potíže s privatizací

Vláda se ČSA snažila prodat už v lednu 2009. Ve druhém kole výběrového řízení zůstalo konsorcium Unimex a Travel Servis, které za aerolinie nabídlo miliardu korun s podmínkou, že vlastní jmění ČSA bude alespoň na nule.

V pololetí ale bylo v minusu přes 700 milionů korun. Původně se očekával výnos z privatizace ČSA v rozmezí tří až pěti miliard korun. Vláda posléze rozhodla, že ČSA konsorciu neprodá.

Zájemci o ČSA

QATAR AIRWAYS

  • Založeno: 1993
  • Sídlo: Dauhá
  • Počet zaměstnanců: 20 000
  • Počet letadel: 113

Společnost v posledních dvou letech zvítězila v žebříčku Skytrax, který je sestaven na základě hlasů od cestujících. Letos se aerolinky stáhly z vyjednávání o vstupu do španělské letecké společnosti Spanair, která následně ukončila činnost.

KOREAN AIR

  • Vznik: 1962
  • Sídlo: Soul
  • Počet zaměstnanců: 20 966
  • Počet letadel: 147

Charakteristické modrostříbrné zbarvení letadel a nové logo Korean Air se stylizovanou vlajkou Jižní Koreje bylo zavedeno v roce 1984.

S národním leteckým dopravcem Korean Air ČSA již dlouho spolupracují prostřednictvím takzvaného sdílení kódu, což je nejviditelnější forma spolupráce mezi aeroliniemi. Partneři v leteckých aliancích tak provozují společné lety.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz