20. října 2009 17:48 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy budou odškodňovat za zpoždění až za pět let

Cestující na hlavním nádraží v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestující na hlavním nádraží v Praze. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Cestující na tuzemské železnici získají nárok na odškodnění za zpoždění vlaků až za pět let. Vyplývá to z novely zákona o drahách, kterou dnes podepsal prezident republiky Václav Klaus. Návrh odškodnění je obsažen v nařízení EU, ale ministerstvo dopravy využilo možnosti odložit jeho platnost o pět let. O prezidentově podpisu informoval mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

Cestující by měl mít nárok na vrácení čtvrtiny až poloviny jízdného při zpoždění nad jednu hodinu. To by neplatilo, pokud by ho dráhy na zpoždění upozornily ještě předtím, než si koupí jízdenku.

Železniční dopravce bude mít nově také povinnost každoročně do 30. června zveřejnit zprávu o kvalitě poskytovaných služeb za uplynulý rok. Bude ji muset rovněž zaslat Evropské železniční agentuře.

Novela zákona některé povinnosti včetně vyplácení odškodného odkládá, protože dopravcům by v případě jejich okamžitého zavedení výrazně vzrostly náklady a jen těžko by tyto povinnosti plnili.

U odkladu za zpoždění vlaků je důvodem rozsáhlá stavební činnost na tuzemské železniční síti, kvůli které se vlaky zpožďují. Zejména České dráhy by tak prý doplácely na činnost stavebníků.

Podle ministerstva dopravy umožňuje odklad legislativa EU a využila ho řada států. Odložení platnosti evropského nařízení, které začne platit v roce 2010, však musí mít formu zákona.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?