12. května 2009 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy dostaly pokutu čtvrt miliardy

Mravenec. Nový maskot Českých drah. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mravenec. Nový maskot Českých drah. | foto: ČTK

PRAHA Antimonopolní úřad udělil Českým drahám rekordní pokutu ve výši 254 milionů korun za zneužití dominantního postavení na trhu v nákladní dopravě. Oznámil mluvčí Ondřej Kubala s tím, že ČD s výrokem úřadu nesouhlasí a chtějí podat žalobu k soudu.

První rozhodnutí padlo loni v červenci, kdy úřad dal drahám pokutu ve výši 270 milionů korun. Na základě rozkladu Českých drah nyní úřad pokutu snížil na 254 milionů; i přesto jde o jednu z nejvyšších udělených pokut a nejvyšší pro České dráhy. Rozhodnutí úřadu obdržely dráhy v pondělí.

Podle ÚOHS dráhy zvýhodňovaly některé své klienty, když jim počítaly rozdílné ceny. U úřadu si stěžoval slovenský konkurent ŠPED-TRANS Levice, podle nějž ČD zvýhodňovaly některé zákazníky, a tak si je zavazovaly ke dlouhodobé spolupráci. To prý omezovalo konkurenci a také znevýhodňovalo jiné zákazníky, kteří lepší cenu nedostali.

ČD budou žádat o odložení splatnosti a v zákonné lhůtě podají správní žalobu ke Krajskému soudu v Brně, kterou se budou domáhat zrušení rozhodnutí, píše se v dnešní tiskové zprávě drah.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.