Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy následují krok konkurence. Jízdenky začaly prodávat jako letenky

Vlak City Elefant od Českých drah. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak City Elefant od Českých drah. | foto: České dráhy

PRAHA Státní železniční dopravce si pro své zákazníky připravil od 1. února velkou změnu. Kromě přejmenování tarifních jízdenek sáhl ke stejnému kroku jako konkurence. Od pátku začal prodávat jízdenky letenkovým způsobem. U některých vytížených spojů si tak cestující při pozdějším nákupu jízdenky připlatí, u nejméně využívaných tras zase jízdné zlevní. Cena se bude odvíjet podle počtu volných míst.

Čím dříve si jízdenku na vlak koupíte, tím levnější ji budete mít. Tímto systémem dosud fungoval prodej lístků u RegioJetu a LeoExpressu, nyní se ke konkurenci přidaly i České dráhy. „Nový systém nám umožňuje mnohem dynamičtěji pracovat s cenami tak, jak je to obvyklé u našich železničních a autobusových konkurentů nebo třeba u leteckých společností,“ uvedl člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod Michal Štěpán.

Například cena obyčejné jízdenky (bez jakýchkoliv slev) do Pendolina na trase Praha-Ostrava se dosud pohybovala v rozmezí od 330 do 395 korun včetně místenky. Nyní se může cena u tohoto spoje po vykoupení všech zvýhodněných lístků vyšplhat až na tarifní maximum 506 korun bez místenky.

Akční jízdenky Českých drah

Nové názvy jízdenek

Nejvýraznější změnou, které si všimne každý cestující, je změna názvů jízdenek. Dnešním dnem končí Akční, SuperAkční a obyčejná jízdenka. Nově se cestující setkají s Flexi jízdenkou, Flexi zvýhodněnou a Vázanou jízdenkou.

„Tyto názvy podle průzkumu nejlépe vystihují jejich parametry. Hlavní motivací změny je zjednodušit systém a usnadnit lidem nákup v daném okamžiku nejlevnější jízdenky,“ odůvodnil změnu náměstek generálního ředitele ČD pro obchod Michal Štěpán.

Cena Flexi jízdenky bude stálá a nebude se měnit v závislosti na čase. Nejčastěji je budou ČD zřejmě využívat na kratších vzdálenostech. Naopak cena Flexi zvýhodněné jízdenky se bude dynamicky měnit podle reálné poptávky do vyčerpání stanoveného počtu jízdenek v konkrétním vlaku. Nejdražší tak budou ve dnech a časech přepravní špičky. Společně s Vázanou jízdenkou se bude Flexi zvýhodněné jízdné objevovat spíše u dálkových tras.

„Když cestu plánuji a nakupuji předem, mám šanci dosáhnout na výhodnější cenu jízdenky,“ řekl pro LN mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Po boku soukromých dopravců

Tímto systémem se České dráhy zařadí po bok konkurence. Ceny u vytížených spojů jako jsou například Praha-Ostrava či Praha-Brno se budou různě měnit a ČD to umožní reagovat na RegioJet a LeoExpress. Cena u konkrétního spoje však nepřekročí kilometrový tarif. Na trase Praha-Ostrava například v druhé třídě za jízdenku bez místenky nezaplatíte více než 506 korun, první třída vás pak vyjde na 658 korun. Soukromí dopravci dynamický tarif využívali již předtím.

„Dynamický tarif má za cíl motivovat zákazníky k včasnému nákupu a k cestování v sedlech, tedy v nejméně vytížených časech. Zároveň můžeme motivovat zákazníky na linkách, kde je obecně zájem o cestování menší,“ popsal Joklík.

Díky novým jízdenkám má být nabídka jízdného pro cestující srozumitelnější, pro řadu z nich pak také výhodnější. Při nákupu lístku z bodu, odkud dosud nebyla nabízena žádná zvýhodněná nabídka jako Akční nebo SuperAkční jízdenka, budou mít zákazníci možnost zakoupit nové cenově výhodné jízdenky. Vázané a Flexi zvýhodněné jízdenky tak budou ve své podstatě rozšířenější náhradou za Akční a SuperAkční lístky. Podle mluvčího ČD Radka Jaklíka Flexi zvýhodněné jízdenky nabídnou u několika desítek tras navíc. Jako příklad lze uvést spoj mezi Berounem a Ostravou.

U držitelů In Karty se nic nemění, mohou využít svoji slevu u všech typů jízdenek. „Největší zvýhodnění chceme stále nabízet našim nejvěrnějším zákazníkům, kteří s námi cestují pravidelně,“ dodal Radek Joklík. Stejně tak senioři a studenti mohou zůstat klidní, 75% slevu mohou využívat i nadále.

Rekordní rok

České dráhy v loňském roce převezly 179,2 milionů cestujících, což je meziroční nárůst o 4,5 milionu. Jde o nejvyšší počet pasažérů ve vlacích státního dopravce za posledních deset let. Vlaky ČD loni najezdily také více kilometrů. Cestující dohromady ujeli 8,22 miliardy kilometrů, tato hodnota je nejvyšší od roku 2003, kdy se dráhy transformovaly na akciovou společnost.

K rekordnímu roku pomohlo Českým drahám hned několik klíčových faktorů. Kromě zlepšování služeb a nasazování nových vlaků vyšší počet cestujících umocnily také státní slevy. Podle ČD tyto slevy momentálně využívá zhruba 40 procent zákazníků. Tři čtvrtiny z jízdného studentům a seniorům platí stát, dopravci si o ušlý zisk žádají u ministerstva dopravy zpětně. Za loňský listopad celkem ministerstvo vyplatilo všem dopravcům 488,3 milionů korun, z toho 207,5 milionů obdržely České dráhy. Dohromady slevy za první tři měsíce fungování od loňského září stály 1,46 miliardy korun. ČD vyfakturovaly za tři měsíce celkem 657,6 milionů korun.

Patrik Kozlík

Autor

Patrik Kozlíkpatrik.kozlik@lidovky.czČlánky

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...