Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy v novém jízdním řádu vypraví víc vlaků, jízdné mírně zdraží

Express Slovenská strela slaví 80. výročí. České dráhy vyzdobily novým nátěrem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Express Slovenská strela slaví 80. výročí. České dráhy vyzdobily novým nátěrem... | foto: České dráhy

PRAHA České dráhy v novém jízdním řádu vypraví 7016 vlaků vlaků denně. V meziročním srovnání tak od 11. prosince, kdy se změna jízdních řádů uskuteční, vypraví o zhruba 117 spojů denně více. Jízdné se zvedne o koruny, u vzdáleností do 120 kilometrů má být o korunu, u větších vzdáleností do čtyř korun.

Předprodej jízdenek s rezervacemi na nový jízdní řád zahájí společnost od 1. listopadu, stejně jako předprodej po internetu prostřednictvím eshopu. Jízdenky bez rezervace konkrétního místa je možné kupovat na pokladnách ČD od poloviny října.

Přestože většina jízdních řádů na příští rok je už sestavena, chybí rozvrh trati mezi Prahou a Brnem, což je trasa, o kterou má kromě Českých drah zájem podnikatel a majitel dopravní společnosti RegioJet Radim Jančura. Rozhodnutí o tom, který dopravce a v kolik hodin bude na trase od prosince jezdit, záleží na správci železniční infrastruktury, Správě železniční dopravní cesty. Ta má podle mluvčího Marka Illiaše pro uzavření jízdního řádu ze zákona čas do konce listopadu.

Mezi největší změny nového řádu patří zavedení nových expresních spojů na mezinárodní trase Praha - České Budějovice - Linec. Cestujícím z Prahy do Lince to přinese téměř hodinové zrychlení na čtyři hodiny a pět minut. Další změnou je zavedení přímých vlaků z Prahy do Zvolena přes Banskou Bystricu.

Nová mapa přímých dálkových spojení z Česka do Evropy.

Nová mapa přímých dálkových spojení z Česka do Evropy.

Ve vnitrostátní dálkové dopravě mezi největší změny patří zrychlení cest na jih Čech v souvislosti se zavedením expresního spojení do Lince a rovněž do Luhačovic a Starého Města u Uherského Hradiště. Vlaky budou nově jezdit až 160kilometrovou rychlostí a projedou dosavadní zastávky v Července, Mohelnici a v Zábřehu na Moravě.

Cestovní čas mezi Prahou a Starým Městem se u nejrychlejších spojů zkrátí téměř o půl hodiny na tři hodiny a 18 minut a mezi Prahou a Luhačovicemi téměř o 20 minut, na čtyři hodiny a 25 minut.

Celkem České dráhy plánují vypravit vlaky na cesty delší než 120 milionů kilometrů. To je meziroční růst o 2,5 milionu kilometrů.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....