Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Státní podpora pro linku do Číny. Dostane pobídky za 38 milionů

Letadlo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Státní Český Aeroholding podpoří plánovanou linku z Prahy do Šanghaje pobídkami za téměř 38 milionů korun. Dohodli se na tom ve středu ministři dopravy obou států a vedení Českého Aeroholdingu.

Zavedení přímé linky do Číny chce pro potenciální dopravce Český Aeroholding zatraktivnit. Podpoří ji pobídkami ve výši 38 milionů korun.

Podmínkou je, aby budoucí dopravce létal aspoň čtyřikrát v týdnu po dobu pěti let. Do konce září by mělo být jasné, zda se smlouvu s některým z čínských dopravců podaří uzavřít, sdělil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Na podpoře se ve středu shodli ministři dopravy obou zemí a zástupci Českého Aeroholdingu.

Slevy na služby i odbavení

Poskytování pobídek v podobě slev za služby je běžné, pokud letiště lákají dopravce zejména na dálkových linkách, uvedl mluvčí Neřold.

Další pobídky může letecká společnost získat na slevách za odbavení, možná je i spolupráce s ČSA, včetně případného využití dálkového letadla Českých aerolinií, uvádí se v nabídce Českého Aeroholdingu.

Další výhody, které ale ještě nejsou dojednané, hodlá dopravci nabídnout hlavní město Praha a česká turistická centrála Czech Tourism.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ministra dopravy Antonína Prachaře je otázka nezbytných povolení pro nového dopravce vyřešená už od letošního února, kdy bylo mezi oběma zeměmi podepsáno příslušné memorandum.

Tím úloha státních úředníků končí, je třeba pokračovat v jednání se samotnými dopravci, uvedl ministr. Cílem obou stran je stanovit takové podmínky, aby nešlo pouze o krátkodobý projekt, ale aby měl delší trvání, dodal.

Jednání s čínskými společnostmi

Pražské Letiště Václava Havla již dříve uvedlo, že jedná s čínskými leteckými společnostmi Hainan Airlines, China Eastern Airlines a China Southern Airlines.

Podle ministerstva dopravy se zatím jako nejslibnější jeví vyjednávání o přímém spojení z Prahy do Šanghaje, kde má bázi China Eastern Airlines.

V září se uskuteční jednání zástupců Letiště Praha s představiteli China Southern Airlines v Guanghzou a s Hainan Airlines v Pekingu. Do konce měsíce by tak podle úřadu mohlo být jasné, zda se od příštího dubna bude do Číny létat, nebo se plán o rok odloží.

Kromě leteckého spojení projednávali představitelé tuzemského a čínského dopravního sektoru projekty pro rozvoj dálkové železniční dopravy. Konkrétně šlo o plán na železniční spojení s Čínou pro nákladní vlaky. Ty nyní směřují jen do Polska, ministerstvo má zájem o jejich prodloužení do Česka.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...