23. ledna 2015 12:42 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Cesta do pravěku: Praha se chce vrátit k papírovým kuponům na MHD

Tramvaj - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaj - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Praha plánuje od března opět začít vydávat papírové kupony na MHD. Souběžně s nimi mají zůstat i karty Opencard. Vyplývá to z materiálu, který by v úterý měla projednat rada města. Ta zároveň nechá vypracovat analýzu, co s projektem dál. Informace potvrdil zastupitel Jakub Michálek (Česká pirátská strana).

Praha má kvůli údajně nevýhodným smlouvám z minulosti s Opencard dlouhodobé problémy.

Primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) podle podkladů o přechodu na papírové kupony na začátku týdne informovala dopravní podnik a organizátora dopravy, organizaci Ropid. Mají připravit technologickou podporu a informační kampaň.

ČTĚTE TAKÉ:

Z materiálu pro radu vyplývá, že pokud bude možné vytisknout kupony dřív, zavede je město ještě před začátkem března. Planost ročních kuponů na MHD nebude nově možné přerušit, papírové kupony to totiž neumožňují, Praha proto tuto možnost zruší i u opencard. Bude to platit jen pro nově koupené kupony.

Kolik lidí kartu používá?

Kartu opencard, která slouží především jako tramvajenka, si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. Deset minulých radních za TOP 09 a ODS kvůli projektu čelí obvinění. Spor Prahy a EMS řeší soud.

Vyjasnění osudu opencard

V pondělí primátorka v rozhovoru řekla, že o osudu opencard bude jasno do konce měsíce.

Víc k tomu vytrvale odmítá sdělit, stejně jako zastupitelský klub České pirátské strany, který s koalicí situaci kolem karty řeší. Zástupci firmy eMoneyServices (EMS), která vlastní práva k opencard, tvrdí, že Praha zatím neřekla ani to, zda chce v projektu pokračovat či nikoli. Za bezchybný chod opencard ručí jen do konce měsíce.

Situaci kolem projektu opencard, který Prahu vyšel na minimálně 1,35 miliardy korun, bez výsledku řešilo již několik politických reprezentací. Sama primátorka v prosinci loňského roku tvrdila, že „řešení“ situace představí do Vánoc. Koalice ale dosud žádné nepředstavila.

Lidovky.cz, ČTK