21. května 2015 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Čeští pumpaři znovu zdražili. Cena nafty ještě poroste

Nafta ještě zdraží, cena benzinu bude stagnovat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nafta ještě zdraží, cena benzinu bude stagnovat. | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu opět stouply. Růst ale oproti předchozímu týdnu o polovinu zpomalil. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil o sedm haléřů na 32,70 koruny za litr a nafta o pět haléřů na 32,30 koruny

Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje.

„V nejbližším týdnu očekáváme další mírné zvýšení ceny nafty. U benzinu očekáváme stagnaci, případně nepatrné zlevnění. Česka koruna prudce posiluje, což zmírňuje růst cen pohonných hmot,“ řekla analytička společnosti Colosseum Eva Mahdalová. 

Podotkla, že na komoditní burze v Rotterdamu sice od pondělí stoupla cena benzinu o 0,6 procenta a cena nafty o 0,12 procenta, posílila ale také česká koruna proti americkému dolaru, a to o 0,2 procenta. 

ČTĚTE TAKÉ:

„V Rotterdamu se ceny stanovují v amerických dolarech. Pokud tamní ceny pohonných hmot stagnují a koruna posiluje, tak po přepočtu do korun ceny pohonných hmot v Česku klesají,“ dodala Mahdalová.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka se však v dalších měsících cena na českých pumpách zvedne ještě o korunu. Novák totiž počítá s tím, že by se cena za barel středomořské ropy Brent mohla dostat až na 70 dolarů ze současných 65,28 USD. „Může dojít k mírným poklesům, ale v letních měsících převáží nárůst,“ řekl Novák. 

Podle něho by se ale řidiči v Česku neměli na čerpacích stanicích setkat s vyšší cenou než 35 či 36 korun.

Kde je benzin nejdražší?

O nárůstu ceny ropy na světových burzách nepochybuje ani analytik České spořitelny Ľuboš Mokráš, který zmínil vliv klesajících investic do rozvoje těžby. „Je tedy otázkou, jestli se Brent usadí okolo 75, 80 či 85 dolarů za barel,“ poznamenal s tím, že by pak stoupla cena i v Česku. Navíc podle něj bývá již tradicí, že si v letních měsících prodejci mírně zvýší marže.

Pohonné hmoty v Česku po výrazném loňském poklesu cen od letošního února vytrvale zdražují. V současnosti se ale nárůst výrazně zbrzdil. V dubnu ještě ceny rostly týdně o desítky haléřů, v první polovině května již jen o částky kolem deseti haléřů a nyní o jednotky haléřů. Ceny stále zůstávají hluboko pod loňskými rekordy, kdy se vyšplhaly až ke 37 korunám.

Nejdražší je benzin pořád v Jihomoravském kraji, kde přijde v průměru na 33,19 koruny za litr. Na druhém místě je Plzeňský kraj s cenou 33,16 koruny a na třetím Praha s cenou 33,03 koruny. Ve všech ostatních krajích se cena benzinu drží pod hranicí 33 korun. Nejlevnější je Natural 95 opět v Královéhradeckém kraji, kde stojí 32,40 koruny.

Nafta je stále nejdražší v Praze, kde ji řidiči v průměru koupí za 32,85 koruny. Na rozdíl od benzinu se nafta v některých regionech dostala i pod 32 koruny. Nejvýhodněji koupí naftu motoristé v Královéhradeckém kraji, kde stojí litr průměrně 31,88 koruny.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!