2. října 2009 12:16 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Chomutovská R7 je zase o kus delší, otevírá se nový úsek na Ústecku

Nový úsek rychlostní silnice na R7 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový úsek rychlostní silnice na R7 | foto: ŘSD

STAŇKOVICE Řidiči mají ode dneška k dispozici dva nové úseky na rychlostní silnici R7 v Ústeckém kraji.

Práce na vybudování mimoúrovňového křížení silnic I/7 z Chomutova do Prahy a I/27 z Mostu do Plzně u průmyslové zóny Triangle u Žatce na Lounsku a rozšíření silnice I/7 na čtyřpruh v šestikilometrovém úseku z Vysočan na Chomutovsku do Bitozevsi na Lounsku firmy zahájily loni v dubnu.

Náklady na obě stavby dosáhly 1,098 miliardy korun, 85 procent této částky poskytla EU, řekl ČTK ředitel chomutovské správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Renné Komínek.

Zakázku výstavby mimoúrovňového křížení získaly firmy Silnice Group a Vodohospodářské stavby Teplice, rozšíření silnice společnosti Strabag, Geosan a Skanska. Firmy stavěly za plného provozu, doprava byla podle potřeby odkloněna přes objížďky.

Nový úsek rychlostní silnice na R7
Silnice I/7 je podle ústecké hejtmanky Jany Vaňhové strategickou komunikací kraje. "Rozšíření silnice na parametry rychlostní komunikace přinese prosperitu zejména pro Mostecko, Chomutovsko a Lounsko, jež jsou z hlediska nezaměstnanosti jedněmi z nejpostiženějších regionů v zemi. Investoři vyžadují kvalitní dopravní infrastrukturu. Jen tak je nalákáme do průmyslových zón, nutně potřebujeme nová pracovní místa, například právě ve strategické zóně Triangle," uvedla.

Loni v červnu začaly práce na rozšíření dalšího, 2,5 kilometru dlouhého úseku silnice I/7 z Prahy do Chomutova na čtyřproudou rychlostní komunikaci R7. Obchvat obce Sulec na Lounsku vyjde na 653,89 milionu korun, termín ukončení stavby je červenec 2010.

Do konce roku ŘSD zadá podle Komínka archeologický průzkum u staveb rozšíření silnice I/7 na čtyřpruh v úsecích Droužkovice - Nové Spořice a Vysočany - Droužkovice na Chomutovsku. "Se zahájením prací počítáme v březnu příštího roku. Do té doby necháme pracovat archeology. Je to území s významnými nalezišti," doplnil.

Všechny stavby jsou součástí plánovaného rozšíření silnice I/7 v Ústeckém kraji od hranic Středočeského kraje, kam už vede od Prahy ve čtyřpruhu jako rychlostní komunikace R7, po Chomutov o další dva jízdní pruhy.

Rozšíření zahrnuje 11 staveb včetně úseku od Slaného k hranici kraje u Panenského Týnce na Lounsku v celkové délce 64,2 kilometru. "Termín ukončení poslední stavby je rok 2017. Předpokládané náklady jsou odhadnuty na celkem 24,5 miliardy korun," dodal Komínek.

ČTK