30. října 2015 15:20 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Čína nakoupí vrtulníky za miliardu eur. Airbus tam postaví i továrnu

Vrtulník od společnosti Airbus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrtulník od společnosti Airbus. | foto: Shutterstock

PEKING Čína koupí od evropského leteckého koncernu Airbus sto helikoptér za zhruba jednu miliardu eur, což je v přepočtu zhruba 27 miliard korun. Číňané podle agentury DPA podepsali smlouvu v pátek, během návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové.

Součástí dohody je i to, že Airbus v Číně postaví výrobní linku na lehké vrtulníky typu H135.

Kancléřka v pátek společně s čínským premiérem premiérem Li Kche-čchiangem navštívila jeho rodnou provincii An-chuej a její metropoli, město Che-fej. Právě tam slavnostně podepsala celkem patnáct smluv o vzájemné obchodní spolupráci.

Už ve čtvrtek byl během jednání Merkelové s předsedou čínské vlády podepsán kontrakt, podle kterého Čína od Airbusu nakoupí 130 letounů v celkové hodnotě kolem 17 miliard dolarů (přes 420 miliard korun). Součástí smlouvy je nákup stovky strojů pro střední tratě A320 a také potvrzení dříve dojednané objednávky 30 dopravních letounů A330 k dálkovým letům.

Airbus vede konkurenční boj o čínský trh s americkou společností Boeing, která v září podepsala se skupinou čínských firem historickou smlouvu na dodání 300 letounů v hodnotě 38 miliard dolarů (942 miliard korun). Americká firma odhaduje, že Čína bude v příštích 20 letech potřebovat 6330 nových letadel v celkové hodnotě asi 950 miliard dolarů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz