Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Církev se vyplatí, tvrdí průzkum. V Rakousku vyčíslili její ekonomický přínos

Církev - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Církev - ilustrační foto | foto: Shutterstock

VÍDEŇ Nejsme věřící a přitom stále doplácíme na rozmařilou církev. Podobné výtky se rozhodlo vyvrátit vedení římskokatolické církve v Rakousku. V zemi, kde se platí takzvaná církevní daň, vznikla vůbec poprvé v historii studie porovnávající hospodářský přínos, který církev společnosti dává, s celospolečenskými náklady na její provoz.

A výsledek údajně dokazuje, že církve a řády nejen zabezpečují duchovní službu obyvatelům, ale mají i důležitý význam pro chod ekonomiky.

„Společnost i daňoví poplatníci výrazně profitují z hodnot, které církev vytváří,“ píše se v závěrech obsáhlé studie, kterou zpracoval vídeňský institut IHS.

Římskokatolická církev dává v Rakousku práci 158 tisícům lidí, což z ní dělá prakticky největšího zaměstnavatele v zemi. Dalších 14 tisíc katolíků a katoliček pracuje v různých sociálních službách zajišťovaných církví dobrovolně a bez nároku na honorář.

Církev se stará v různých stacionářích a dětských domovech o 37 tisíc dětí, v církevních nemocnicích a hospicech je lidem k dispozici celkem 47 tisíc lůžek. Dalších takřka pět tisíc Rakušanů využívá služeb církevních pečovatelů doma. Církev zároveň spravuje 13,5 tisíce památkově chráněných objektů, do kterých pravidelně investuje.

„Celkově se dá hodnota, kterou církev přímo či nepřímo vytváří, vyčíslit ročně na 6,65 miliardy eur (180 miliard korun), což představuje 2,36 procenta hrubého domácího produktu,“ píše se ve studii, kterou mají LN k dispozici.

Lesy, elektrárny i sjezdovky

Zejména církevní řády vedle duchovní služby úspěšně podnikají. Například klášteru premonstrátů v hornorakouském Aigen- Schläglu na rakouské straně Šumavy patří takřka sedm tisíc hektarů lesa, sedmadvacet rybníků, pole, dvě vodní elektrárny, lyžařský areál Hochficht, několik restaurací, vinárna, horský hotel, a dokonce i pivovar. Klášter zaměstnává 200 místních lidí přímo a další stovky nepřímo.

Veškerý svůj hospodářský majetek, včetně třeba restaurací v lyžařském areálu, pivovaru nebo lesů, provozují premonstráti sami, nic dále nepronajímají. I když se ale obrat pohybuje v řádu stovek milionů korun, kvůli vysokým investicím klášter nijak závratně nevydělává.

„Naším cílem není dosahovat každý rok vyššího zisku,“ řekl už dříve LN bratr Marcus Rubasch, druhý muž klášterní hierarchie a jakýsi ekonom kláštera.

Hospodaření řádu má podle něj směřovat k tomu, aby výnosy pokryly náklady na údržbu církevních budov, na duchovní a vzdělávací činnost řádových bratrů, ale také, aby zajistily všem zaměstnancům určitou jistotu zaměstnání do budoucna. Proto klášter údajně podniká v oborech, které sice nevynášejí tolik jako třeba spekulace na burze, zato ale představují stabilní zdroj příjmů.

Své výroční zprávy klášter nadepisuje slovy: „Tradice, hodnoty, obezřetnost“.

Každé euro se bohatě vrátí

Přesto mají i premonstráti v Horních Rakousích řadu odpůrců, kteří styl jejich podnikání kritizují. A problémy má také kvůli některých skandálům v Rakousku i celá církev, jež se potýká s odchody svých členů, kteří tak zároveň přestávají platit církevní daň.

Odchodům měla zabránit i aktuální studie, mimo jiné údajně dokazující, že každá koruna, kterou daňový poplatník přímo či nepřímo přispěje na chod církve, se společnosti bohatě vrátí.

Když sociologové spočetli sumu, kterou ročně Rakušané na církve vydají ze svých daní, dospěli k částce 3,48 miliardy eur. Naproti tomu církev na daních ze zisku a daních svých zaměstnanců odvede 3,35 miliardy eur. Celkově tak společnost přispěje církvi jen 130 miliony eur, za což ale údajně dostane minimálně dalších šest miliard hodnoty.

 

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!