25. listopadu 2015 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Radikální změna na čelním skle. Dálniční známka bude kulatá, cena zůstává

Dálniční známka pro rok 2016 - roční. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálniční známka pro rok 2016 - roční. | foto: Ministerstvo dopravy ČR

PRAHA Červeně ohraničený kruh místo čtverce se zaoblenými rohy. Nejběžnější dálniční známka – roční pro auta do tři a půl tuny - změní pro rok 2016 svůj tvar. Co je ale pro řidiče nejdůležitější: bude stát stále 1 500 korun, tedy stejně jako letos.

Novou podobu dostanou v Česku i další typy dálničních známek, tedy měsíční a desetidenní. První jmenovaná bude k dostání jako modrý čtverec, nejkratší kupon pak jako žlutý trojúhelník.

I tyto známky budou k dostání stejně jako v tomto roce: za 440 a 310 korun.

Dálniční známka pro rok 2016 - desetidenní.
Dálniční známka pro rok 2016 - měsíční.

„Zároveň jsme na nových kupónech posílili ochranné prvky, abychom účinněji zabránili padělkům, sdělil k nové emisi dálničních kuponů ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Jeho úřad upozorňuje majitele aut, aby by ohlídali konec platnosti stávajících známek. Roční kupony pro rok 2015 platí do 31. ledna. Letošní desetidenní kupony končí nejpozději k 9. lednu 2016, měsíční pak 31. ledna 2016. Záleží vždy na vyznačeném počátku platnosti kuponů.

„Vzhledem ke zkušenostem z předchozích let doporučujeme motoristům neodkládat nákup ročních dálničních kupónů na poslední lednové dny, kdy je po nich největší poptávka,“ pobídl šoféry ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica.

Motoristé se tak podle něj vyhnou případnému riziku, že při hromadných nákupech dálničních známek na poslední chvíli mohou být na některých prodejních místech dálniční kupóny přechodně vyprodány.

Lidovky.cz