9. dubna 2009 14:11 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČSA chystá hromadné propouštění

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto: ČTK

PRAHA České aerolinie informovaly úřad práce v Praze 6 o možném hromadném propouštění zaměstnanců. Podle Marcely Fialkové z tiskového oddělení ČSA není o propouštění rozhodnuto, firma prý pouze splnila zákonnou povinnost pro případ, že by se tak stalo. Dojde k tomu prý pouze v případě, že se odbory nedohodnou s vedením ČSA na snížení mezd na úroveň z konce loňského roku.

"Odeslání informačního dopisu na úřad práce je standardní krok, vyplývající ze zákoníku práce," řekla Fialková. K hromadnému propouštění podle ní firma přistoupí pouze v případě, že se odbory nedohodnou s vedením ČSA na snížení mezd na úroveň z konce loňského roku. "V žádném případě by však nemělo vliv na bezpečnost letového provozu," dodala Fialková.

Vedení společnosti chce letos na mzdách ušetřit zhruba 300 milionů korun.

Hromadné propouštění je termín z pracovního práva; u společnosti velikosti ČSA je dolní hranicí 30 lidí. Celkem firma zaměstnává asi 4700 lidí, podle informací ČTK je průměrná mzda 59.000 korun. Průměr táhnou vzhůru především piloti, jejichž mzda je vyšší než 200.000 korun.

Souhlasí jen technici
Snížení mzdových nákladů má být reakcí na ekonomickou krizi a všeobecný útlum v letectví. O snížení mezd jednají odborové organizace s managementem již několik týdnů, ochotu projevila zatím pouze Odborová organizace leteckých techniků a inženýrů (CAAE). Právě technici však v dnešním prohlášení postup vedení kritizují.

Dopis na úřad práce je podle nich důkazem, že vedení dává přednost propouštění před nižšími platy. Údajně již existují seznamy pracovníků, kteří mají firmu opustit.

Odborářům také vadí, že vedení požaduje trvalé snížení mezd. "Podle našeho názoru je logické, že po odeznění krize by se mzdy zaměstnanců vrátily do stavu odpovídajícímu podmínkám platné kolektivní smlouvy," píše se v prohlášení.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz