3. května 2010 9:46 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČSA mají ztrátu 4 miliardy, tisícovku na jednoho cestujícího

ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSA | foto: Lidové noviny

PRAHA Provozní ztráty Českých aerolinií byly loni skoro čtyři miliardy korun. "Když jsou čtyři miliony cestujících, tak je to tisícikoruna na každého cestujícího," uvedl pro dnešní Hospodářské noviny ministr dopravy Gustav Slamečka.

Podle ministra je to až příliš vysoká ztráta. "Kdyby to pokračovalo dál, byl by to velmi velký problém," dodal. Prohlásil rovněž, že ČSA budou muset pokračovat ve výprodeji majetku.

Vláda má dnes projednat plán na ozdravení ČSA, kterým by se letecká společnost měla řídit po následující tři roky.

Čtěte více:

Podle deníku nejsou zatím oficiální čísla k dispozici, ale z odhadů vyplývá, že to s prodělky na jednoho cestujícího na linkách národního dopravce bude o něco lepší. Podle údajů Asociace evropských aerolinek přepravil loni na pravidelných linkách 4,7 milionu lidí a celkem, například včetně charterových letů, pak podle odhadů 5,5 milionu. Pak by ztráta na jednoho pasažéra činila "jenom" necelých 800 korun.

Čistá ztráta se díky prodeji části majetku očekává kolem 3,5 miliardy. Slamečka tvrdí, že restrukturalizační plán při hlasování vlády podpoří.

ČSA rozprodají, co mohou

Podle ministra obsahuje i další prodej majetku, který v posledních letech firmě vynesl zhruba šest miliard korun. Prodávat se mají zase nemovitosti i nově vytvářené dceřiné společnosti. Do dceřiné firmy bylo již vyčleněno odbavení cestujících a letadel, chystá se rovněž oddělení charterů a hovoří se také například o vyčlenění údržby.

Spekuluje se též o možném dalším propouštění, hlavně mladých pilotů, nebo snížení kapacity letů a zmenšení flotily o několik letadel.

České aerolinie se do hlubokých ztrát propadly zejména v důsledku ekonomické krize a propadu zájmu o leteckou dopravu. Podobně jsou na tom i ostatní aerolinie v regionu, například polský LOT či maďarský Malév.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz