27. května 2009 10:52 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Cyklisté si zvykli jezdit vlakem, oproti loňsku jezdí čtyřikrát více

Cyklisté si již zvykli jezdit vlakem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklisté si již zvykli jezdit vlakem. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Vlaky Českých drah letos v dubnu přepravily přes 113 tisíc jízdních kol, což bylo o 400 procent více než před rokem. Jak dnes řekl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský, v březnu cestovalo vlakem s bicyklem přes jen 17 tisíc lidí.

"V dubnu loňského roku to přitom bylo jen 30.128 cyklistů. Za celý loňský rok České dráhy přepravily přes 350.000 jízdních kol. Tři čtvrtiny cyklistů přepravily kola pod svým dohledem jako spoluzavazadlo a zbývající čtvrtina využila úschovu během přepravy," uvedl Šťáhlavský.

Takzvané cyklovozy jsou v provozu celoročně a dráhy vypravují denně téměř 3500 vlaků se zvýšenou kapacitou pro přepravu jízdních kol. "Především z kapacitních důvodů je potřeba ve většině vlaků SuperCity, EuroCity a InterCity zakoupit povinnou rezervaci pro přepravu kola. Toto opatření se týká také všech rychlíků na trase Praha - Tábor - České Budějovice a většiny rychlíků na trase Praha - Plzeň - Cheb, a to z důvodu pokračující modernizace tratí a omezené kapacity při náhradní dopravě během výluk," upozornil ředitel Odboru koncepce a obchodu osobní dopravy Robert Černý.

Kolo se projede ve vlaku přibližně za stovku

Cena za rezervaci místa pro jízdní kolo závisí na druhu použitého vlaku a druhu jízdného, které cestující zaplatili. Místenka nebo místenka s rezervací pro bicykl či poplatek za vyhrazení místa pro jízdní kolo, kromě vlaků SC, stojí pro držitele slevy Rail plus 35 korun. Bez slevy je cena 70 Kč. Ve vlacích SC stojí rezervace pro jízdní kolo pro držitele slevy Rail plus 100 korun a bez slevy 200 Kč.

České dráhy přepravují jízdní kola nejen na území České republiky, ale ve spolupráci se zahraničními partnery lze s bicyklem cestovat vlakem i do severního a jižního Německa, Rakouska, Švýcarska, Nizozemska, na Slovensko, do Maďarska a do vybraných oblastí Polska. V letním období je možné si vzít jízdní kolo i do rychlíku Jadran do chorvatského Splitu.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.