22. dubna 2017 19:28, aktualizováno 23. 4 9:22 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

D1 je po bourání mostů na Benešovsku a Pelhřimovsku opět průjezdná

PRAHA Dálnice D1 na Benešovsku a Pelhřimovsku je po nočním bourání tří nadjezdů opět průjezdná. Řidiči ale musejí počítat s omezením provozu, kvůli dokončovacím pracím se v těchto úsecích bude do dnešních 15:00 jezdit v obou směrech v jednom pruhu. „V 09:00 se začaly odstraňovat značky, policie byla informována o tom, že může na dálnici pustit provoz,“ řekl Ivan Čásenský, který má na starosti stavební dozor.

Demolice mostů mezi Šternovem a Ostředkem na Benešovsku a u Koberovic na Pelhřimovsku začala v sobotu po 19:00, tranzitní doprava úsek mezi 21. a 90. kilometrem objížděla přes Tábor.

Problém se podle Čásenského objevil u Šternova, kde kvůli večerní koloně začalo bourání později. Časovou ztrátu se ale stavebníkům podařilo dohnat. „Technické problémy nebyly, technologie, které měli zvolené na bourání, byly správné,“ uvedl Čásenský. Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Studeckého bylo u Šternova nasazeno více techniky. „I přes pozdější zahájení byla dálnice zprovozněna včas,“ dodal.

Dělníci v neděli ráno nahrnuli suť, do níž byly demolované nadjezdy shozeny, do středu dálnice a uvolnili tak v každém jízdním pásu jeden pruh. „Odstraňují ještě suť, aby vyčistili i druhý jízdní pruh,“ uvedl Čásenský.

Na Pelhřimovsku byla D1 podle mluvčí policie Dany Čírtkové kolem 09:00 zprovozněna ve směru na Prahu na 81. kilometru. V 09:10 byl obnoven provoz také v úseku směrem na Brno na 75. kilometru. „V době uzavírky se nic mimořádného nestalo,“ uvedla Čírtková k situaci na Vysočině. Problémy nebyly ani ve středočeské části, D1 tam byla zprovozněna také po 09:00.

Nadjezdy nevyhovovaly požadavkům na šířku modernizovaných úseků D1. Pod některé by se podle Čásenského sice nová dálnice vešla, ale větší vozy by v odstavném pruhu měly problémy. „Podpěry jdou šikmo pod mostovou konstrukci, a když bychom do odstavného pruhu pustili kamiony, tak by se tam nevešly na výšku,“ řekl Čásenský.

Hodně využívaný byl most na 41. kilometru u Šternova, přes nějž vede trasa z Českého Šternberku do Divišova. Mosty u Choratic a Koberovic sloužily spíše zemědělcům a lesníkům. Nové nadjezdy mají být dostavěny příští rok. Úplnou uzavírku naplánovalo ŘSD na víkendovou noc úmyslně proto, aby zkomplikovala cestu co nejmenšímu počtu řidičů.

ČTK

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na Lidovky.cz