3. listopadu 2009 15:02 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dálnice spojí Prahu s Ostravou 25. listopadu, bude-li mít ministr čas

Zprovozněním úseků T1 a T2 dojde k dálničnímu propojení Prahy s Ostravou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zprovozněním úseků T1 a T2 dojde k dálničnímu propojení Prahy s Ostravou. | foto: RSD.cz

Dva dálniční úseky na severomoravské D47 mezi Bílovcem, Hladkými Životicemi a Bělotínem budou zprovozněny pravděpodobně 25. listopadu. Novinářům to dnes v Ostravě řekl ministr dopravy Gustáv Slamečka, který původní termín o den odložil kvůli semináři na úřadu vlády.

"Původně jsme počítali s 24. listopadem, ale v ten den budeme pořádat na úřadu vlády odborný seminář o cenách dálnic. Proto jsme termín pracovně o den posunuli. Úplně definitivní ale ještě není," dodal Slamečka.

Na dvanáctikilometrovém úseku mezi Bílovcem a Hladkými Životicemi na Novojičínsku budou jezdit řidiči bez omezení. Na druhém úseku mezi Hladkými Životicemi a Bělotínem na Přerovsku, který měří 18 kilometrů, bude zatím obousměrný provoz pouze na jedné polovině dálnice. Stát za oba úseky zaplatí zhruba devět miliard korun.

Celý dálniční úsek by měl být otevřen v polovině příštího roku, dodal ministr. "Úsek zatím otevřeme v polovičním profilu a se sníženou rychlostí.

Přesný termín jeho úplného zprovoznění bude záviset na počasí v zimě," řekl Slamečka. Pokud budou na konci listopadu oba dálniční úseky otevřeny, a Ostrava tak napojena na českou dálniční síť, bude na severomoravské části D1 chybět jediný úsek mezi Bohumínem a česko-polskou hranicí.

Šest kilometrů dálnice mělo být původně dokončeno v roce 2010. Kvůli nedostatku peněz ve Státním fondu dopravní infrastruktury však hrozí až dvouleté zpoždění.

"Na příští rok máme dostatek financí na nějaké rozumné pokračování stavby.

Technologicky bychom byli schopni úsek otevřít v polovině roku 2011. Vše ale bude záviset na rozpočtu na rok 2011. Pokud by tam finance na stavbu nebyly doplněny, úsek by byl zprovozněn až v roce 2012," řekl ministr.

Lidovky.cz, ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.