26. října 2009 13:51, aktualizováno  14:55 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dálniční známky budou stát 1200 korun, vláda schválila jejich zdražení

dálniční známka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy dálniční známka - ilustrační foto. | foto: www.mvcr.cz

PRAHA Roční dálniční kupony na příští rok budou stát 1200 korun, což je o 200 korun více než nyní. Dražší než letos budou také měsíční známky, platnost sedmidenních kuponů se prodlouží na deset dní. Návrh ministerstva dopravy dnes schválila vláda, na tiskové konferenci po jednání kabinetu to uvedl premiér Jan Fischer.

Měsíční známky budou příští rok stát 350 korun, což je o 20 korun více než letos. Dnešní sedmidenní známky se změní na desetidenní a budou stát 250 korun. Sedmidenní kupon na letošek stojí 220 korun. Stejně jako ministr dopravy Gustáv Slamečka zdůvodnil Fischer zdražení rozrůstající se sítí dálnic.

Za motoristy vyjádřil nesouhlas už v pátek mluvčí Ústředního Automotoklubu ČR (ÚAMK) Pavel Kuchálik. "Návrh vnímáme jako velmi diskutabilní vzhledem k dopadům krize na životní úroveň většiny motoristů. Proti zdražení hovoří i špatná kvalita dálniční sítě," uvedl.

Roční objem vybraných prostředků za dálniční známky činí necelé tři miliardy korun. Od příštího roku se však sníží, neboť známky přestanou využívat malé nákladní vozy od 3,5 tuny do 12 tun, které nově začnou platit mýtné. Mýtné sazby MD zatím nestanovilo.

Platba za dálnice je v České republice povinná od roku 1995, kdy roční známka pro "osobák" stála 400 korun.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!