Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Doprava budoucnosti v superrychlých tunelech funguje jako brokovnice

Kalifornský podnikatel, miliardář a vizionář Elon Musk představil svůj projekt... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kalifornský podnikatel, miliardář a vizionář Elon Musk představil svůj projekt... | foto: Reuters

SAN FRANCISCO Kalifornský podnikatel, miliardář a vizionář Elon Musk představil v pondělí večer svůj projekt superrychlé meziměstské dopravy cestování Hyperloop a označil jej za zcela reálný návrh. Podle něj může už do deseti let jeho projekt umožnit cestovat více než 600 kilometrů z Los Angeles do San Franciska za necelou půl hodinu.

Systém má mít solární pohon a moduly s cestujícími se v něm budou pohybovat ve dvou trubicích po nadzemní dráze.

Hyperloop čili hypersmyčka má přepravovat lidi ale i automobily v hliníkových kapslích s až 28 místy uvnitř dvou ocelových potrubí. Musk, který založil výrobce elektromobilů Tesla Motors a firmy pro lety do vesmíru SpaceX, na svém blogu přirovnal podobu systému k brokovnici, jejíž dvě hlavně na každém konci dráhy uzavřou smyčku.

Potrubí má stát na sloupech postavených podél mezistátní dálnice I-5 z Los Angeles do San Franciska a vzdálených 50 až 100 metrů. Kapsle uvnitř něj se mají pohybovat rychlostí až 1287 kilometrů za hodinu. Potrubím poletí na vystřeleném vzduchovém polštáři a dál je budou pohánět lineární magnetické urychlovače.

Systém Hyperloop má být mnohem levnější a efektivnější než rychlovlak, jehož projekt nyní Kalifornie plánuje. Právě jeho obrovské náklady, pomalost a neefektivnost se staly Muskovi podnětem k jeho vlastnímu projektu.

Podle Muska má Hyperloop stát necelých šest miliard dolarů (117 miliard korun), takže bude více než desetkrát levnější než projekt rychlovlaku za téměř 70 miliard dolarů.

Kalifornský podnikatel, miliardář a vizionář Elon Musk představil svůj projekt...

Kalifornský podnikatel, miliardář a vizionář Elon Musk představil svůj projekt...

Hyperloop bude bezpečnější, rychlejší, levnější a pro cestující pohodlnější než rychlovlak, uvedl Musk na blogu. Plánovaný rychlovlak má urazit vzdálenost mezi oběma kalifornskými velkoměsty za 2 hodiny a 40 minut. Letadlo trasu absolvuje za hodinu a čtvrt a automobil za pět a půl hodiny.

Musk odhadl, že celý projekt by mohl být hotový do sedmi až deseti let. Hyperloop by podle něj mohl přepravovat ročně 7,4 milionu cestujících. Musk před pondělní prezentací dával najevo, že se nehodlá na projektu Hyperloop podílet osobně, protože má dost práce ve svých hlavních podnicích Tesla a SpaceX, a předá pilotní návrh veřejnosti k technickému doladění. V pondělí ale novinářům na konferenčním hovoru řekl, že by mohl celý projekt sám odstartovat.

"Trochu jsem o tom přemýšlel. Možná bych to mohl zahájit a pak to předat někomu jinému," řekl. Dodal, že by do projektu mohl i sám něco investovat, zopakoval ale, že Hyperloop pro něj nem á tak vysokou prioritu jako SpaceX a Tesla.

Technologický vizionář

Musk stojí také například za projekty on-line platební metody PayPal a jeho luxusních elektromobily Tesla jsou jedněmi z mála, jimž se tomto novém trhu daří. Jeho soukromé vesmírné lodě nahradily při letech na oběžnou dráhu vysloužilé americké raketoplány.

"O Hyperloop jsem původně začal přemýšlet, když jsem si přečetl o návrhu na stavbu kalifornské vysokorychlostní železnice, který mi připadal poněkud neuspokojivý," uvedl Musk tento týden na diskusním fóru Google Hangout. "Vždyť je to horší než letět letadlem. Vždycky mě rozladí, když se věci nezlepšují," dodal.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!