2. dubna 2016 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dopravu na jihu Čech čekají komplikace. Proběhne rekonstrukce hned několika mostů

Oprava Žďákovského mostu by měla ŘSD stát 175 milionů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oprava Žďákovského mostu by měla ŘSD stát 175 milionů. | foto: Marek Podhora, MAFRA

ČESKÉ BUDĚJOVICE Dopravu v Jihočeském kraji v následujících týdnech zkomplikuje uzavírka několika důležitých mostů, které čeká rekonstrukce. Řidiči se tak musí připravit na tranzit po objízdných trasách a s tím i na vznikající kolony.

Ve čtvrtek se uzavřel v Táboře most Antonína Švehly přes řeku Lužnici, po němž vede výpadovka na Bechyni. V pátek skončil dočasný provoz na Žďákovském mostě přes vodní nádrž Orlík. V nejbližší době řidiče čekají omezení v dopravě na Litvínovickém mostu v Českých Budějovicích a na Porákově mostu v Českém Krumlově.

„Všechny tyto uzavírky ztíží dopravní situaci. Řidičům nezbývá nic jiného, než že musí být trpěliví, respektovat objízdné trasy a počítat s tím, že jejich cesta potrvá déle,“ řekl jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura.

Objezd desítky kilometrů

V tomto směru je nejnáročnější objížďka uzavřeného Žďákovského mostu, který spojuje na silnici I/19 Písek a Tábor. Kvůli rekonstrukci mostu se auta dostanou z jednoho břehu Orlické přehrady na druhý jen po trase dlouhé několik desítek kilometrů. Práce na rekonstrukci začaly loni v létě. Od poloviny prosince byl most dočasně průjezdný pro osobní automobily. Nyní uzavírka potrvá do konce září. Odhadovaný konec rekonstrukce mostu je v příštím roce.

Se zvýšenou dopravou musí počítat i lidé v Táboře v ulicích Bechyňská a U Lázní. Tudy vede objízdná trasa kvůli uzavírce mostu Antonína Švehly, který bude mimo provoz do konce roku. Na most nesmějí ani vozidla integrovaných záchranných složek a ani chodci.

Omezení v městech

V polovině dubna se pak kvůli rekonstrukci částečně uzavře českobudějovický Litvínovický most. Patří mezi nejvytíženější dopravní komunikace ve městě. Zhotovitel stavebních prací požadoval úplné uzavření mostu, s tím ale nesouhlasili zástupci magistrátu. „Oprava se bude provádět po třetinách a vždy budou dva pruhy průjezdné pro automobily s výjimkou nákladních vozů nad 7,5 tuny. Jakousi daní za průjezdnost ale bude prodloužení uzavírky asi o jeden měsíc,“ uvedl náměstek českobudějovického primátora František Konečný (ANO). Předpokládaná doba rekonstrukce je 100 dní.

Ve druhé polovině jara pak patrně začnou práce na úpravě kruhového objezdu v Českém Krumlově. To dočasně způsobí neprůjezdnost Porákova mostu, který spojuje město s komunikací na Větřní a Vyšší Brod. „Podle prvotních odhadů bude muset být kruhový objezd týden zcela uzavřený,“ uvedl Bajcura. Dodal, že tento krok patrně způsobí výrazné komplikace v dopravě ve městě. Kruhovým objezdem, jenž se má změnit v křižovatku se semafory, denně projede až 20 tisíc aut, které cestují mezi Českými Budějovicemi a letovisky u vodní nádrže Lipno.

ČTK