5. listopadu 2009 14:41 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy chtějí být jako letiště, chystají tendr na nádražní taxislužbu

Hlavní nádraží v Brně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní nádraží v Brně | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA České dráhy chtějí mít podobně jako pražské letiště pod kontrolou přepravu cestujících vozy taxi a minibusy z nádraží. Připravují proto výběrové řízení na nádražní taxislužbu, která bude mít ve vybraných stanicích exkluzivitu.

Služba s názvem ČD Shuttle se nejprve objeví v Praze, Brně a Ostravě.

Dráhy zajistí vítězi či vítězům tendru vyhrazená stání pro automobily a propagaci služby. Počty potenciálních klientů taxislužby na zmíněných nádražích se odhadují na tisíce denně. Vítězná taxislužba, případně firma pro smluvní přepravu osob, bude muset jezdit za garantovanou cenu.

"Výběrové řízení bude mimo jiné určitě řešit právě exkluzivitu pro vítěze, který bude moci parkovat na pozemcích Českých drah a nabírat cestující. Cena služeb vzejde právě z daného výběrového řízení," potvrdila mluvčí drah Kateřina Šubová. Podle ní zatím není znám termín začátku ani ukončení tendru.

Podobný systém jako plánují ČD již několik let funguje na pražském letišti. To letos v říjnu vybralo v tendru dvě firmy na dalších pět let; exkluzivitu získaly společnosti Fix a AAA radiotaxi. Za využívání letištní infrastruktury platí firmy Letišti Praha měsíčně pevnou provizi; z aktuálního tendru vzešla cena kolem dvou milionů korun měsíčně za jednu firmu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!